Çin’de kuş benzeri dinozor fosilinin karnında kurbağa kalıntıları bulundu

Çin Jeoloji Bilimleri Akademisi’nden araştırmacıların da yer aldığı ekip, Daurlong wangi adı verilen dinozorun kuş benzeri yırtıcı bir dinozor grubu olan orta büyüklükteki bir tür dromaeosaurid olduğunu söylüyor.

Bilim insanlarına göre bu tür, öncelikle balıklar, memeliler ve diğer dinozorlarla besleniyordu.

Bilimsel dergi Scientific Reports’ta yayımlanan çalışmaya göre dinozor, erken Kretase döneminde, yaklaşık 145 ila 100 milyon yıl önce, bugünkü Çin’in kuzeydoğusunda yer alan tatlı su ekosistemi Jehol Biota’da yaşadı.

Araştırmacılar dinozorun kalıntılarında ayrıca, karın bölgesinde “büyük mavimsi bir tabaka” buldu. Söz konusu buluntu, bu tür dinozorlar arasında bağırsak kalıntılarının az sayıdaki örneklerinden biri.

Çin Jeoloji Bilimleri Akademisi Jeoloji Enstitüsü’nden Xuri Wang, “Dromaeosauridae, her iki yarımkürenin Kretase döneminden bilinen küçük ila orta büyüklükteki teropot dinozorların bir kladı” dedi.

Dr. Wang, “Çin’in kuzeydoğusunda Kretase’in erken dönemlerindeki Jehol Biyota, zengin bir dromaeosaurid çeşitliliği sağladı. Bunların çoğu da Microraptorinae’ye işaret ediyor” diye ekledi.

Çalışmada araştırmacılar, dinozor türünü İç Moğolistan’daki Longjiang Formasyonu’nun Güvercin Tepesi bölgesinde yer alan neredeyse eksiksiz bir iskelete dayanarak tanımladı.

“Daurlong wangi’nin holotipi, yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda, neredeyse eksiksiz ve eklemli bir iskelet” ifadeleri kullanıldı.

Bilim insanları ayrıca bağırsak içeriğinde eski bir kurbağanın kısmi iskeletini buldu. Bu da kuşlarla yakından ilişkili bir dinozorda bağırsağın bu denli korunduğu ilk örneğe işaret ediyor.

Araştırmacılar, “Dinozorlar da dahil olmak üzere soyu tükenmiş türlerde gastrointestinal sistem, dolaylı olarak bağırsak içeriği kalıntıları aracılığıyla yeniden yapılandırılabilir” dedi.

“Daurlong wangi örneği, kuş soyuna çok yakın bir teropot soyunda bağırsağın korunduğu ilk vakayı gösteriyor” diye de ekledi.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş