SON DAKİKA… Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong Güney Kore’yi tehdit etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un nüfuzlu kız kardeşi, Washington’un Kuzey’in son kıtalararası balistik füze denemesini BM’nin kınaması için bastırırken “daha ölümcül bir güvenlik krizi” ile karşı karşıya kalacağı konusunda ABD’yi uyardı.

“AYAKTAKIMI İLE İĞRENÇ BİLDİRİ”

Kim Yo Jong’un uyarısı, ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield’ın BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısında, ABD’nin Kuzey Kore’nin yasaklanan füze fırlatmalarını ve diğer istikrar bozucu faaliyetlerini kınayan bir başkanlık bildirisi önerisini dağıtacağını söylemesinden saatler sonra geldi. Toplantıdan sonra Thomas-Greenfield, Kuzey Kore’nin silah programlarındaki ilerlemesini sınırlamak için harekete geçilmesini destekleyen 14 ülke tarafından yapılan bir açıklamayı da okudu.

Kuzey Kore’nin ağabeyi Kim’den sonra en güçlü ikinci kişisi olarak kabul edilen Kim Yo Jong, ABD’yi “İngiltere, Fransa, Avustralya, Japonya ve Güney Kore gibi ayaktakımı ile birlikte iğrenç bir ortak bildiri” yayınladığı için eleştirdi.

‘HAVLAYAN KÖPEK’ DEDİ, ÖLÜMCÜL KRİZLE TEHDİT ETTİ

Kim, Amerika Birleşik Devletleri’ni “korkunun ele geçirdiği havlayan bir köpek” ile karşılaştırdı. Kim Yo Jong, Kuzey Kore’nin ABD liderliğindeki bu açıklamayı “egemenliğimizin ahlaksız bir ihlali ve ağır bir siyasi provokasyon” olarak değerlendireceğini söyledi ve ekledi:

Alıntı Metni

Kim Yo-jong, bugün yaptığı açıklamada ise Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’u “aptal” olarak nitelendirdi ve Seul’ü “hedef” olmakla tehdit etti.

Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi bölüm müdür yardımcısı olan Kim, Yoon Suk-yeol yönetimini nükleer programını caydırmayı amaçlayan düşmanca Kuzey Kore politikası nedeniyle eleştirerek, rejimine yaptırım uygulamanın “huzur ve rahatlığa” ulaşmak için Seul’ün izlemesi gereken yol olmadığını söyledi.

“APTALLAR”

Kim Yo-jong Pyongyang’ın devlet medyasına İngilizce olarak yaptığı açıklamada, birbirinden sert ifadeler kullandı:

Alıntı Metni

ABD ve Güney Kore’nin kendi bağımsız yaptırımlarını gündemlerine aldığını hatırlatan Kim Yo Jong, yaptırımlar konusunda Washington’u takip etmekle suçladığı Seul yönetimini “ABD’nin sadık köpeği ve yancısı” olarak nitelendirdi ve ekledi:

Alıntı Metni

“İDAM İPİ GÖREVİ GÖRECEK”

Kim Jong’un kızıyla görüntüsü balistik füzeyle…

Eski Güney Kore lideri Moon Jae-in’e ilişkin açıklamalarda bulunan Kim, “En azından Moon Jae-in iktidardayken Seul bizim hedefimiz değildi” dedi. ABD ve Güney Kore işbirliğine değinen Kim, “ABD ve Güney Koreli yandaşlarının Kuzey Kore’ye yönelik çaresiz yaptırımları ve baskıları ülkemizin kin ve nefretini körükleyecek ve onlar için bir idam ipi görevi görecektir” şeklinde konuştu.

KUZEY KORE’NİN IVANKA TRUMP’I

Henüz 27 yaşındayken Kuzey Kore’yi yönetmeye başlayan ‘çılgın lider’ Kim Jong-un, dedesi ve babasının aksine birkaç kadını resmi ya da gayr-ı resmi güçlü pozisyonlara atadı. Kız kardeşi Kim Yo-jong, Kuzey Kore’nin 74 yıllık tarihinde en önemli ve en güçlü kadın figür oldu. Kim Yo-Jong’a Kuzey Kore’nin ‘Ivanka Trump’ı’ lakabı takıldı, ağabeyinin sırdaşı ve babasının prensesi olarak tanımlandı.

EN BÜYÜK FÜZEYİ GÖLGEDE BIRAKTI

Kim Jong-un’un nükleer silahlarla donanmış bir halk adamı olarak özenle hazırlanmış imajı, hafta sonu kızının uzun menzilli bir füze fırlatılırken sürpriz bir şekilde ortaya çıkmasıyla tamamlandı.

Kim’in küçük kızın elini tuttuğunu gösteren görüntüler, rejimin bugüne kadarki en büyük kıtalararası balistik füzesi (ICBM) olan Hwasong-17’nin deneme atışlarını gölgede bıraktı ve Kuzey Kore’yi 70 yıldan uzun süredir yöneten hanedanın geleceği hakkında spekülasyonlara yol açtı.

Kim’e eşlik eden kızı hakkında ne biliyoruz ve bir gün babasının yerine geçebileceğine dair teorilerin herhangi bir özü var mı?

Füze ateşledi…

Chu-ae’nin varlığı ilk kez 2013 yılında gündeme gelmişti. Ülkeye tartışmalı bir ziyaret yapan Amerikalı eski basketbol yıldızı Dennis Rodman, Kim ailesi ile vakit geçirdiğini ve ‘bebekleri Chu-ae’yi kucağına aldığını’ anlatmıştı.Kim’in kızı, kız Güney Kore istihbarat teşkilatına göre 10 yaş civarında. Diğer kaynaklar onun 12 veya 13 yaşında olduğunu söylüyor.

FOTOĞRAFLAR NE ANLAMA GELİYOR?

BBC’nin Seul muhabiri Jean Mackenzie, bu fotoğrafların Kuzey Kore uzmanları arasında, ABD’yi vurma kapasitesi olduğu iddia edilen füze denemesinden daha çok ilgi gördüğünü aktarıyor. Mackenzie, bunun sebebini şöyle anlatıyor:

Alıntı Metni
Kuzey Kore Dışişleri Bakanı’ndan şok sözler
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir