Wordle’ın emlak versiyonu Housle, internet bulmacalarının yeni favorisi oluyor

Çok popüler Wordle oyununa epey benzeyen Housle, oyunculara şu anda ABD’de listelenen herhangi bir evin fiyatını tahmin etmeleri için 6 deneme hakkı tanıyor. Housle internet sitesinde her gün yeni bir ilan görünürken oyunculara ilk tahminleri için sadece bir fotoğraf veriliyor.

Her yanlış cevapta evin konumu, kaç metrekare olduğu ve yatak odasıyla banyo sayısı da dahil, evin yeni fotoğrafları ve ayrıntıları ortaya çıkıyor. Her tahminden sonra, oyunculara cevaplarının ilan fiyatından daha yüksek mi yoksa daha düşük mü olduğunun bilgisi veriliyor. Kullanıcıların kazanmak için evin satış fiyatını yüzde 5 hata payıyla tahmin etmesi gerekiyor.

Housle, ev sahiplerinin emlak yatırımcılarına satılık mülkler sunduğu Netflix’in, Shark Tank tarzı realite şovu Evim Satışta’daki (Buy My House) kendi deneyimlerinden ilham alan Los Angeleslı realite TV yapımcısı Doug Weitzbuch tarafından geliştirildi. Weitzbuch sadece hevesli bir Wordle oyuncusu değil, aynı zamanda bir emlakçıyla evli.

Kısa süre önce Insider’a konuşan oyun geliştiricisi, “Bir gün aklıma ikisini birleştirme fikri geldi” dedi.

Weitzbuch, ABD’deki tüm ilanları taradıktan sonra Housle’daki günün evini kendisi seçiyor. Örneğin, cuma günkü ilanda Kaliforniya’nın Laguna Niguel şehrindeki yaklaşık 54 bin metrekare üzerindeki yaklaşık 1348 metrekarelik bir alana yayılmış 48,8 milyon dolarlık bir ev vardı.

Şu anda Housle’ın internet tarayıcısı sürümü sadece üç gün içinde 46 binden fazla kullanıcı kazanırken, Housle uygulamasının da gelecek hafta piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Geçen yıl Wordle bir anda çok büyük başarı elde etmişti. Bu oyunun amacı, “wordle” diye bilinen 5 harfli gizemli bir kelimeyi 6 denemede tahmin etmek. Her tahminden sonra karoların rengi, tahminin kelimeye ne kadar yakın olduğunu yansıtacak şekilde değişiyor.

New York City merkezli yazılım mühendisi Josh Wardle’ın geliştirdiği kelime tahmin oyunu ilk defa Ekim 2021’de çıkmıştı. Ocak 2022’ye kadar Wordle 300 bin oyuncuya ulaşmış ve bir ay sonra The New York Times tarafından “7 haneli düşük” bir fiyata satın alınmıştı.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş