Bilanço ağırlaşıyor! Dnipro’da ölü sayısı 35’e yükseldi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde birinci yılın dolmasına haftalar kala, Vladimir Putin’in duyurduğu karar ve Soledar’daki kanlı muharebe 2023’ün ilk kırılma noktaları olabilir. Rus lider Putin, bataklığa saplandığı Ukrayna’da işgal komutanını üç ay içinde ikinci kez değiştirdi. Rus işgalciler Herson’dan utanç verici çekilmeye günler kala, Ekim 2022’de General Sergey Surovikin’e teslim edildi

FÜZELERLE VURDULAR

Valeri Gerasimov’un ordunun başına geçmesi Rus ordusunun agresif tutumunu artırmasına yol açtı. Son olarak Rus askerlerinin Ukrayna’nın Dnipro kentini hedef almasının ardından çok sayıda Ukraynalı enkaz altında kaldı.

35 KİŞİ ÖLDÜ

Kentteki bir binanın ağır hasar almasının ardından devam eden kurtarma çalışmalarına ve son duruma ilişkin açıklama yapan Dnipropetrovsk Bölge Valisi Valentyn Reznichenko, “Dnipro’daki evlerinde olan 35 kişi Rus füzelerinin binalarına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Şu an, 73 yaralı var. Bunların 40’tan fazlası hastanede tedavi görüyor ve 4’ünün durumu ağır. Kurtarma çalışmaları sürüyor. Binadaki 40’tan fazla kişinin akıbeti ise bilinmiyor” dedi.

PaYLaŞşşş