Turistler mahsur kaldı!

DIŞ HABERLER – Peru’da eski devlet başkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre tarafından görevden alınmasının ardından başlayan protestolar devam ediyor. Ülkede ölü sayısının 20’yi aştığı belirtilirken, kapatılan Cusco havaalanı nedeniyle 5 bin kadar turistin ülkede mahsur kaldığı kaydediliyor. Protestocuların basmaya çalıştığı Cusco kentindeki Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havaalanı, Pazartesi gününden bu yana kapalı tutulurken, 5 bin turistin ülkelerine dönebilmek için beklediği, dünyaca ünlü Machu Picchu antik kentini ziyaret eden turistlerden bazılarının ise yollarda kurulan barikatlar ve uygulanan olağanüstü hal (OHAL) nedeniyle havalimanına bile gidemediği belirtildi. Machu Picchu’ya hizmet veren demiryolunun da, Salı gününden bu yana sefer yapamaması nedeniyle yaklaşık 800 turist İnka kalesinin bulunduğu dağın eteğindeki kasabada mahsur kaldığı haber veriliyor. Çoğu Amerikalı ve Avrupalı yaklaşık 200 turist, Cusco’ya giden bir trene binebilecekleri 30 kilometre uzaklıktaki Ollantaytambo kasabasına ulaşmak için tren raylarında yürüyerek kasabadan ayrılmak zorunda kaldı.

Bakanlar istifa etti

Öte yandan, geçtiğimiz çarşamba OHAL ilan edilmesine rağmen devam eden protestolarda şu ana kadar 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, ölü sayısının sürekli artması üzerine de Eğitim Bakanı Patricia Correa ile Kültür Bakanı Jair Perez’in, görevlerinden istifa ettiği açıklandı. Correa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İstifa mektubumu sundum. Halkın ölümünün hiçbir gerekçesi olamaz” ifadelerini kullandı. Perez ise paylaşımında, “Peru’nun barışa ve etkili diyaloğa ihtiyacı var. Nereden gelirse gelsin şiddete son verilmeli. Peru halkına barışı getirmek için tüm tarafları düşünmeye ve harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararı almasının ardından Kongre tarafından 7 Aralık’ta görevinden alınmıştı. Castillo Meksika Büyükelçiliği’ne sığınmaya çalıştığı sırada gözaltına alınırken, yardımcısı Dina Boluarte ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak 8 Aralık’ta yemin etmişti. Castillo’nun cezaevine gönderilmesinin ardından patlak veren protestolar nedeniyle 14 Aralık’ta OHAL ilan edilmişti. Castillo’nun ardından yerine gelen Dina Boluarte, istifa etmesi için kendisini protesto eden göstericilere diyalog çağrısında bulunmuştu. Protestocular Kongre’nin kapatılarak erken seçim yapılmasını ve Castillo’nun serbest bırakılmasını istiyor. Ancak Kongre, bunu reddediyor. Nitekim 2026 seçimlerinin gelecek yıl yapılmasına ilişkin önerge de, Kongre’de kabul görmedi.

Erken seçim çağrısı

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, ülkedeki protestoların sona erdirilmesi için kongreden erken seçim önerisini onaylamalarını talep etti. Boluarte, ülkede 2026 yılında yapılması planlanan seçimleri Aralık 2023’e çekecek bir anayasa değişikliği önerisini onaylamak için yeterli oyu toplayamayan Kongre’yi eleştirerek, milletvekillerini kararı yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

PaYLaŞşşş