SON DAKİKA YUNANİSTAN HABERLERİ: Bu fotoğraf gözden kaçacak gibi değil! Türkiye’ye meydan okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında yaptığı açıklamalar, dakikalar içinde Atina’da yankı buldu. To Vima gazetesi, ‘Erdoğan Yunanistan ve Güney Kıbrıs için ABD’ye saldırıyor’ başlıklı haberinde, Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından televizyona çıkan Türkiye liderinin Washington’a saldırı başlattığını savundu. Haberde, “Erdoğan ABD’ye Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmamalı mesajı gönderdi” ifadesi yer aldı.

Yunanistan’ın en popüler internet siteleri arasında yer alan in.gr’de, dış haberler sayfasının neredeyse tamamı Türkiye ve Erdoğan. Gazetedeki başlıklardan bazıları: ‘Erdoğan uyarıyor-ABD Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmamalı’; ‘Erdoğan Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra ‘Menfaatlerimizi korumak için tüm yasal yolları kullanacağız’ diyerek tehdit ediyor’; ‘Türkiye Midilli’nin batısına araştırma gemisi Yunus’u çıkarıyor-Yunan donanması Ege’de’; ‘Erdoğan ‘Yunan tehdidi’ hikayesi inşa etmeyi deniyor’; ‘Erdoğan: Kıbrıs’taki askeri varlığımızı güçlendireceğiz’ ve ‘Erdoğan ‘sıcak vaka’ için sahne mi kuruyor.’

CNN Yunanistan, ‘Erdoğan’dan gözdağı: Ege adalarının silahlandırılması yanıtsız kalmayacak’ başlığıyla okurlarının karşısına çıktı.

Ta Nea gazetesi, ‘Milli Güvenlik Kurulu’ndan sonra Erdoğan’ın tehditleri’ ve ‘Güney Kıbrıs’ı da tehdit ediyor’ başlıklarıyla haberler yayımladı. Manşetinde ‘Erdoğan sesini yükseltiyor’ diyen Ta Nea, Yunanistan ve Türkiye arasında adalar ve göç başlıklarında gerilimin tavan yaptığını kaydetti.

Etnos gazetesi ‘Erdoğan CNN Türk’te: ABD NATO üyeleri arasında adil davranmıyor, Yunanistan için yeni ani çıkışlar’ başlıklı haberinin yanı sıra, ‘Kontrol dışı- Ankara tehditler yayıyor ve çevreyi tehlikeli bir şekilde dinamitliyor’ manşetini attı.

Erdoğan’ın sözlerini iki ayrı haberle sunan Kathimerini gazetesi, ‘Erdoğan: Türkiye’nin Kıbrıs’taki askeri varlığı daha da güçlendirelecek’ başlığını seçti, Ankara’nın söz konusu adımı ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırmasından hemen sonra attığını vurguladı.

‘Erdoğan CNN Türk’te: ABD’ye diyoruz, Türkiye gibi bir müttefik bulamazsın’ başlıklı diğer haberinin spotu ise, “Yunanistan adaları silahsızlandırmalı, ‘Bizi uyarmadınız’ dememeleri için Birleşmiş Milletler’e mektup gönderdik. ABD Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokuyor” denildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklama da yine medyada yer buldu. Kathimerini, açıklamayı ‘Yunanistan meşru çıkarlarını savunacak’ başlığıyla aktardı, “Türkiye’nin bariz bir şekilde uluslararası hukuku ihlal ve Yunanistan’ı savaşla tehdit etme hakkı yoktur” cümlesini söne çıkardı.

‘MİÇOTAKİS’TEN TÜRKİYE’YE AÇIK MESAJ’

Yunan donanmasının yeni bir füze gemisine isim verme törenine katılan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in yanında, Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve Genelkurmay Başbakanı Konstantinos Floros gibi isimler vardı.

Başkent Atina yakınlarındaki Skaramangas’taki törende kürsüye çıkan Miçotakis, “Sınırlarımız mavi, gri değil” dedi, Atina’nın havaifişekler ve tehditlere kulağını tıkadığını söyledi. “Yunanistan’ın sınırlarını kim ihlal ederse eninde sonunda cezalandırılır” ifadesini kullanan Başbakan Miçotakis, “Bir kez daha söylüyorum: Sorunlar barışçıl ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülür” diye konuştu.

Yunan medyası, Kiryakos Miçotakis’in sözlerini ‘ilk haber’ olarak veriyor. Yunan başbakanın Ankara’ya yeni bir mesaj verdiğini belirten Kathimerini, Skaramangas’taki konuşmanın Ankara’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu’ndan bir gün sonra yapıldığını vurguluyor.

Ethnos gazetesi, ‘Miçotakis Türk meydan okumalarına karşılık veriyor: Sınırlarımız mavi ve gri değil’ başlıklı haberinde, Yunan başbakanın Ankara’ya açık mesajlar gönderdiğini yazdı.

Proto Thema internet sitesi, ‘Miçotakis: Sınırlarımızı ihlal edenler cezalandırılacak, denizlerimiz zaptedilemez’ manşetini attı.

CNN Yunanistan, ‘Miçotakis’ten Türkiye’ye sert mesaj: Sınırlarımızı her kim ihlal ederse cezalandırılacak’ manşetini attı. Aynı başlığı seçen Ta Nea gazetesi, Miçotakis’in yeni bir açık mesaj gönderdiği yorumunu yaptı.

Eleftheros Typos gazetesi, ‘Miçotakis Teğmen Vlahakos füze gemisinin isim töreninde: Sularımız ele geçirilemez kalacak, sınırlarımız mavi gri değil’ başlığını seçti. Haberin spotunda Yunan başbakanın törende bir ‘hediye’ verdiği dile getirildi.

ABD’NİN ÇIKIŞI BAYRAM HAVASI ESTİRDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’yi hedef alan açıklaması ise, Yunan medyasında bayram havasına yol açtı. To Vima, CNN Yunanistan, Kathimerini gibi yayın organları ‘ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan’ın Ege adaları üstündeki egemenliği sorgulanamaz’ başlıklarıyla Washington’ın çıkışını sayfalarına taşıdı.

Eleftheros Typos gazetesi ise, ‘Şimdi Türkiye’nin çağrıları cevapsız kalmıyor-ABD ve Atina net mesaj gönderdi: Ege adalarındaki Yunan egemenliği tartışılamaz’ başlığını seçti.

Skai televizyonu, ‘İki önlem ve iki standart: ABD’nin sert karşılığının ardından Türk tarafının kızgınlığı’ başlığını attı.

Kışkırtıcı haberleriyle tanınan Ta Nea gazetesi, ‘Türkler provoke ederse-Ege’de 3+2 angajman kuralları’ manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. Habere göre, Yunan genelkurmayının düşündüğü ihtimaller aktarıldı, Yunan ordusunun en kuzeydeki Meriç Nehri’nden en güneyde yer alan Meis Adası’na kadar alarma geçtiği belirtildi.

EGE DENİZİ’NDE DÖRT TATBİKAT

Doğu Akdeniz’de 2020’de patlak veren gerilimin ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nden ABD’ye, Fransa’dan İsrail’e, Suudi Arabistan’dan İtalya’ya kadar çok sayıda ülkeyle tatbikata girişen Yunan ordusu ise, Türkiye’ye karşı yeniden sahne alıyor.

Hafta sonunda İspanyol savaş gemileri Ege Denizi’ndeydi. Yunan ordusunun İspanya deniz kuvvetleriyle Girit Adası’nın kuzeyi ve Kerpe Adası’nın kuzeybatısında gerçekleştirdiği tatbikatta, uçak gemisi Juan Carlos da yer aldı.

Kuzey Ege’de dün başlayan gövde gösterisinde ise Yunan savaş gemilerinin yanı sıra Fransız fırkateynleri de yer alıyor. Yunan donanmasının tüm ana birimlerinin katıldığı Argo 2022 adlı tatbikatta, denizaltılar, helikopterler ve savaş uçakları da var.

Ege Denizi’nin ortasındaki İskiri Adası’ndan kuzeydeki Bozbaba Adası’na kadar geniş bir alanı kaplayan tatbikatta, Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı Rafale jetleri de tüm silahlarıyla birlikte havalanacak. Altı Rafale jetinin ilk kez Ege Denizi’ndeki bir gövde gösterisinde uçacağını kaydeden Yunan medyası, ordudaki ‘sakinlik’ ilkesine artık ‘hazırlık ve kararlılık’ gibi eklemeler yapıldığını yazdı.

Argo 2022’nin 1 Ekim’de sona ermesiyle, Yunan silahlı kuvvetlerinin ‘Süngü’ anlamına gelen ‘Longhi’ adı altındaki kendi askeri tatbikatlarını gerçekleştirecek. Yunan askeri çevreler bu tatbikatın ‘deniz kuvvetlerinin üst düzey tatbikatı’ olacağından söz ediyor.

Yunan basınına sızdırılan bilgilere göre, tatbikatların senaryosunda ‘2020’de Doğu Akdeniz krizinden elde edilen çıkarımların göz önünde bulundurulacağı ve hava, deniz üstü ve deniz altı olası saldırılara karşı savunma yöntemlerinin yer alacağı’ aktarılıyor.

Yunan medyası, Ege Denizi’nde ‘müttefik’ devletlerin de katıldığı dört ayrı tatbikatın, “Türkiye’nin sözlü tehditlerine karşı açık ve net bir yanıt” olacağını yazıyor. Büyük gürültü koparması beklenen son tatbikat için, ABD uçak gemisi bekleniyor.

ABD ORDUSUNUN PAYLAŞTIĞI KARE

USS George Bush uçak gemisinin sahne alacağı gövde gösterisine, Yunan, Fransız, İtalyan ve Güney Kıbrıs donanmaları da katılacak.

ABD ordusunun resmi internet hesabı ise, Washington tarafından bir Amerikan üssüne dönüştürülen Girit Adası’ndaki Suda’ya ulaşan savaş gemisi USS Leyte Gulf’ten fotoğraflar paylaştı. Ticonderoga sınıfı güdümlü füze gemisinin Suda Üssü’ne vardığını belirten Amerikan ordusu, USS George H.W. Bush’un başını çektiği taarruz grubunun ABD, müttefikleri ve partnerleri için bölgede görevlendirildiğini kaydetti.

İSRAİL’İ DE EGE’YE ÇAĞIRDILAR

Yunan askeri çevreleri, İsrail silahlı kuvvetlerinin de katılacağı yeni bir tatbikat için de Tel Aviv yönetimiyle görüşmeler yapıldığını kaydediyor.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde dört ayrı tatbikata imza attığını belirten BBC Atina muhabiri Stelyo Berberakis, “Erdoğan ve Miçotakis’in Prag’da görüşme ihtimali ortadan kalktı mı?” sorusunu yöneltiyor. Berberakis, Yunan basınındaki hakim görüşün, gelecek hafta Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısında Türkiye ve Yunanistan liderlerinin bir araya gelme ihtimalinin kalmadığı yönünde olduğunu bildiriyor.

‘Erdoğan silahını alıyor!’
‘Ankara nişan alıyor, Yunanistan tetikte’
Yunan basını deliye döndü
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir