SON DAKİKA TAYLAND HABERLERİ: Savaş gemisi alabora oldu! Askerler kayıp…

Güney Asya ülkesi Tayland’a ait bir savaş gemisi, Pazar gecesi sulara gömüldü. Fırtınaya yakalanan HTMAS Sukhotai adlı geminin Tayland Körfezi’nde battığını duyuran yetkililer, olay sırasında 100’den fazla denizcinin araçta olduğunu aktardı.

Bang Saphan kıyısında devriye gezen savaş gemisi, yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta su almaya başladı.

Geminin gövdesi dakikalar içinde sular altında kaldı ve resmi açıklamaya göre kısa devre nedeniyle HTMAS Sukhotai’nin motor dairesi devre dışı kaldı.

Gemiyi hareketsiz bırakan güç kaybının yaşanmasıyla yerel saatle araç yerel saatle akşam 23.30’da yan yattı. Mürettebat yan yatan gemiyi kurtarmak için büyük bir mücadeleye girişti ancak başarılı olamadı.

Kurtarma ekipleri geminin sulara gömüldüğünün duyulmasıyla hızla olay yerine hareket etti. Yerel medya, üç donanma gemisi ve bir helikopterin kurtarma çalışmalarına katıldığını yazdı.

Rus savaş gemisi ‘yakalandı!’ Putin komutanı kovdu

Uluslararası haber ajansları, Tayland Kraliyet Donanması’nın paylaştığı bir fotoğrafı dünyaya servis ediyor. Fotoğrafta yan yatan savaş gemisi ve denizcileri kurtarmayı deneyen etraftaki ekipler görülüyor.

Pazartesi sabahı, gemideki 106 denizciden 75’inin kurtarıldığı açıklandı. Kayıp 31 denizci ise halen aranıyor.

Dünyanın en derin batık gemisi bulundu! Denizin 7 kilometre dibinde…

BBC’ye konuşan Tayland donanma sözcülerinden biri, “12 saatten fazla bir süre geçti ve biz aramaya devam ediyoruz” dedi.

Karaya çıkarılan askerlerden üçünün durumu ise kritik. Yerel medya, yaralı askerlerin sedyelerle limana indirildiğini gösteren fotoğraflar yayınladı.

Geminin batmasının neden engellenemediğini ortaya çıkarmak için bir soruşturma başlatıldı.

Donanma Sözcüsü Amiral Pogkrong Monthardpalin, “Bu tarihimizde neredeyse hiç görülmemiş bir olay. Özellikle donanmanın aktif olarak kullandığı bir gemide böyle bir şey yaşanmamıştı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ‘vurduk’ demişti! Rusya: Moskva battı…
Üçüncü Dünya Savaşı korkusu! Rus savaş gemisi NATO ülkesinin kıyısında
Putin Esad’a götürdü! Ukrayna’dan çalındı, Suriye’de belirdi
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir