SON DAKİKA: Prens Charles resmen kral oluyor! Saat 12.00’de ilan edilecek…

Birleşik Krallık bir yandan Kraliçe II. Elizabeth’in yasını tutarken, bir yandan da tahta oturan Kral III. Charles’ı selamlıyor. Annesinin öldüğü İskoçya Balmoral Kalesi’nden Cuma günü öğle saatlerinde başkent Londra’ya dönen Kral III. Charles, bugün resmen kral oldu.

Krallık töreni, yerel saatle 10:00’da (Türkiye saatiyle 12.00) St James’s Sarayı’nda başladı.Tören için İngiltere’nin eski başbakanları Boris Johnson, Tony Blair, Theresa May, David Cameron gibi isimler saraya geldi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün resmen açıklanmasının ardından 3. Charles’ın Kral olduğu resmen duyuruldu.Salonda bulunan aralarında birçok eski başbakanın da bulunduğu kalabalık bu ilanın ardından “Tanrı Kralı korusun” diye bağırdı.

Ardından duyuru Başbakan Liz Truss, eşi Konsort Kraliçe Camilla ve Galler Prensi William’ın da aralarında olduğu kişiler tarafından imzalandı.

Daha sonra salona giren Kral Charles, kürsüye çıktı.”Yeri doldurulamayacak bir kayıp yaşadık” diyerek annesi Kraliçe II. Elizabeth’i anan Kral Charles, “Annem ömür boyu sevgi göstermenin ve kendini öne çıkarmadan hizmet etmenin nasıl bir şey olduğunu gösterdi” cümlesini kurdu:

Alıntı Metni

Kral III. Charles daha sonra yemin edip duyurusunu yaptığı taahhütü imzaladı.

Charles’ın hükümdarlık ilanı balkonundan okundu. Aynı ilan Londra’nın ticari kalbi olan, İngiltere Merkez Bankası’nın karşısındaki Royal Exchange’de de okundu.

Sonrasında İngiltere Ulusal Marşı, “Tanrı Kralı Korusun” sözleriyle söylendi. Kral Muhafızları’nın kutlama tezahüratı da törenin öne çıkan anlarından biri oldu.

Ayrıca, top atışları gerçekleşti.

İlanın ardından Birleşik Krallık’taki bayraklar 26 saat boyunca yeniden göndere çekilecek. Ulusal yas döneminde yeniden yarıya indirilecekler.

İngiltere’nin yeni Konsort Kraliçesi Camilla

SEREMONİ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

BBC’nin diplomasi muhabiri James Landale, “Bu daha önce hiç şahit olmadığımız bir an” diyor:

“Bugün St James’s Sarayı’nda 200 kadar kıdemli hükümet yetkilisi, Kraliyetin etki alanındaki diğer ülkelerden gelecek 14 diplomat ve devletin yüksek kurumlarından görevliler bir toplantı yaptı. Kral daha sonra onlara katıldı ve bu Kraliyet Danışma Konseyi resmi toplantısına dönüştü. Charles yemin ifadeleri, taahhütler ve annesinin ölümü ile ilgili anma cümlelerinden oluşan bir konuşma yaptı. Bu konuşma tamamlandığında Kralı ilan eden duyuru, St James’s Sarayı’nın balkonundan okundu.”

TELEVİZYONDAN İLK KEZ HALKA SESLENDİ

Yeni Kral, Cuma akşamı ilk kez televizyona çıkıp halka seslendi. III. Charles, ‘canım annem’ diye bitirdiği konuşmasında “Kaybın yarattığı ölçülemez üzüntüyü paylaşıyorum. Annemin hatırasına ve hizmete adanmış hayatına saygılarımı sunuyorum” dedi. Anayasal prensiplere bağlı kalacağı sözünü veren Kral III. Charles, şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

17 yıllık eşi Camilla’nın Konsort Kraliçe olarak hizmet etmeye başlayacağını duyuran Kral Charles, Prens William’ın da artık Galler Prensi unvanını taşıyacağını kaydetti.

CENAZE HOLYROOD SARAYI’NA GETİRİLİYOR

BBC, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde ölen Kraliçe’nin tabutunun ülkenin başkenti Edinburgh’a Pazar günü taşınacağını bildiriyor. Edinburgh’da bu sabahtan itibaren yollar kapatıldı, bariyerler dikildi.

Tabut, Edinburgh’daki Holyroodhouse Sarayı’na götürülecek. Bunun ardından St. Giles Katedrali’ne taşınacak ve halkın ziyaretine izin verilecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi, son olarak Londra’ya uğurlanacak.

İşte taht sırası

MANŞETLER DEĞİŞTİ

İngiltere’de Cuma günü tüm gazetelerin birinci sayfalarında Kraliçe 2. Elizabeth vardı. Bugünkü birinci sayfalara ise Kral III. Charles damgasını vurdu.

Guardian gazetesinin ilk sayfasında yeni Kral’ın düşünceli bir fotoğrafı yer aldı. Gazete, Kral’ın “sadakat ve sevgiyle” hizmet etme isteğini aktardı.

Daily Mail, Kral’ın ulusa seslendiği konuşmasında, gözlerinin yaşlı olduğu bir kareye birinci sayfasında yer verdi. Gazete “Gözü yaşlı Charles, sevgili annesini saygıyla andı” başlığını kullandı.

Mirror gazetesi “Kralımızın ulusa taahhüdü: Sadakat, saygı, sevgi” manşetini kullandı. Mirror da Kral 3. Charles’ın ulusa seslenişinden bir fotoğraf kullandı.

i gazetesi “Sevgili annem” manşetiyle çıktı. Gazete Kral’ın Buckingham Sarayı önünde Konsort Kraliçe’yle birlikte yas tutan halkı selamladığı bir fotoğrafını kullandı. Özel sayıda tarihçi Simon Schama’nın, Kraliçe’nin hayatını anlatan bir yazısı da yer aldı.

Daily Telegraph gazetesi de Kral’ın benzer bir ifadesini başlığa çekti: “Sevgili annem, teşekkürler”. Gazetenin köşe yazarı Camilla Tominey, Kral’ın ulusa seslenişini incelediği makalesinde “Bu, bir Kral’ın yaptığı en olağanüstü konuşmalardan biriydi” dedi.

Daily Star gazetesi de Kral’ın konuşmasından, annesine sevgisi ve adanmışlığı için teşekkür ettiği bir kısmı ilk sayfasına taşıdı.

Dikkat çeken ‘Montrö’ detayı
Acı çekiyordu
İngiltere’de her şey değişecek
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.