Eski başbakanların gözünden Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe 2. Elizabeth’in döneminde göreve gelmiş eski başbakanlar, ölümünün ardından onu andı. Kraliçe 1952’de tahta çıktıktan sonra 15 başbakan görev yapmıştı.Onlarla her hafta görüşen Kraliçe, ülkeyi ilgilendiren konularda bilgi almıştı.

Kraliçe’nin 70 yıllık hükümdarlığı boyunca başbakanlık yapan siyasetçilerden altısı, onun hakkındaki düşüncelerini anlattı.

Sir John Major, 1990-97

BBC’ye konuşan Sir John, Kraliçe ile pek çok anısının olduğunu ve görüşmelerinin ‘insanların hayal edebileceğinden daha farklı geçtiğini’ söyledi:

Alıntı Metni


Sir Tony Blair, 1997-2007

Sir Tony Kraliçe’nin “Britanyalı olmaktan gurur duyduğumuz her şeyin bir şahısta vücut bulmuş hali” olduğunu söyledi ve gençliğinden bir anı anlattı:

Alıntı Metni

Gordon Brown, 2007-10

BBC’ye konuşan Brown, Kraliçe’nin halka hizmet etmesi nedeniyle takdir edildiğini söyledi:

Alıntı Metni

David Cameron, 2010-16

Bir açıklama yayımlayan Cameron, Kraliçe’nin “70 yıldır hayatımızın değişmeyen bir parçası olduğunu” söyledi ve diplomasi deneyimini övdü:

Alıntı Metni

Theresa May, 2016-19

BBC’ye konuşan May, Kraliçe ile her hafta yaptığı görüşmelerin kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi ve onun “İnsanları huzur verici bir şekilde ağırlayan yüce bir ev sahibi olduğunu” belirtti:

Alıntı Metni

Boris Johnson, 2019-22

Bir açıklama yayımlayan Johnson, Kraliçe’nin “ülkenin birliği ve devamı için özverili ve soğukkanlı bir şekilde” çalıştığını söyledi:

Alıntı Metni
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir