SGK’dan müjde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına 45-47 yaşında emekli! 5.500 TL emekli maaşı! Bayanlar Nasıl Emekli Olabilecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik için bazı şartları bizlere sunuyor ve bu şartları taşıyanlar bu haktan yararlanabilir hale geliyor. 25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi ise gündemde oldukca dikkat çekenler arasında. Uzun süre evli kalan, hiç sigortası olmayan ev hanımları da bu imkandan faydalanabiliyor.

Daha önce çalışıp çalışmamasının bir önemi yok, emekli olabilmek için müracaat şartlarının neler olduğunu haberimizden öğrenebilir ve SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz. İşte merak edilenler!

Çalışmayan anneye, eşe emeklilik geleceği hazırlamak isteyenler için fırsat kapısı aralandı. Türkiye’de belli şartları yerine getiren herkes emekli olabilir. Bu fırsat kapısı özellikle çalışma imkanı bulamayan ev hanımlarını doğrudan ilgilendiren bu sistem büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ancak daha önce sigortalı bir yerde çalışmamış olanlar için Bağkur şartları geçerli oluyor. Öte yandan 1 Ekim 2008 öncesi bir sigorta başlangınız var ve prim yetersizse 1261 günü geçmeyerek SSK’dan emekli olabilirsiniz. Peki, 25 yıl evli kalan ev hanımları emekli olabilecek mi? Ev hanımları nasıl emekli olur? İşte tüm detaylar…

Devlet, evde el işleri yaparak aile bütçesine katkı sunan ev kadınlarına emekli olma imkanı sağlıyor. Ayrıca vergi muafiyeti de sağlanıyor.
Öte yandan 25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi merak ediliyor. Tek dilekçeyle maaş alma hakkı doğacak. Yasalarımızda vatandaşların emekli olması için 3 temel şart aranmaktadır.

Günümüzde dışarıdan prim ödeyerek maaş alma imkanından yüz binlerce vatandaş yararlandı. Ev hanımları bu yöntemi sık sık tercih ediyor. Herkesin bildiği gibi ülkemizde dışarıdan prim ödeyerek aylık alma hakkı kazanılabiliyor. Öte yandan 2020 yılında Meclis’e ev hanımları için sunulan tasarıdaki son durum merak konusu oldu.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYLA EMEKLİLİK İMKANI

İsteğe bağlı sigorta; 4A kapsamında olup 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan, herhangi bir şekilde mecburi olarak sigortalı olma zorunluluğu bulunmayanların kendi primlerini ödemesiyle sağlık hizmeti almayı ve emekli olma fırsatı sunar.

İsteğe bağlı olarak prim yatıranların uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmasını sağlar.
Yaş şartı tamamsa borçlanma yoluyla toplu ödeme ile erken emeklilik mümkün olabilir.

HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTADIR?

Birinci adımda isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK’ya başvuru, 18 yaşını doldurmuş olmak ve her ay prim yatırılması gerekiyor.

EV HANIMLARI İÇİN SUNULAN YASA TASARISI!

Hiç çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik ihtimalinin yolu doğdu. 2020’de hazırlanan yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik olup olamayacağı merak ediliyor.

Sigortası 2008 yılından sonra başlayan kadınların emekli olabilmesi için 7.200 gün prim günü ve 20 yılı tamamlaması gerekiyor.
Ancak, çalışma hayatına katılamayan ve emekli olacak kadar evli kalan kadınların faydalanması için bir tasarı sunuldu.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.
Tasarı kapsamında, ev kadınları hiç çalışmamış olsa bile emekli olabilecek.

YASA TASARISINDA NELER YER ALIYORDU?

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek

YASA TASARISINDA NELER YER ALIYORDU?

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.
Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecekTeklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile alakalıdır.

Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir

Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK’ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

SGK bünyesinde herhangi bir maaş (dul ve yetim aylığı vb.) alınmaması gereklidir.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak) 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)
18 yaşından büyük olmak Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı kapsamında ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecek.
Kadınların borçlanarak emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet edilen veya çalışan sürenin borçlanılması olarak belirlenmiştir.
Çalışmayan kadın, daha önce hiç sigortası yapılmadığı ve sigorta primi ödenmediği için sigorta primlerini kendisi ödemesi gerekiyor.

Prim ödemelerinin her ay düzenli şekilde SGK’ya ödenmesi, ödemeler tamamlandığında da emeklilik işlemlerinin yapılacağı kişiye hatırlatılır.
Çalışmayan kadın, SGK prim borçlarını ödeyerek emekli aylığını almaya başlar

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK DETAYLARI NELERDİR?

İsteğe bağlı sigortalılık şartları arasında; zorunlu sigortası olmama, bir ay içinde 30 günden az çalışma, 18 yaşını doldurmuş olma ve malullük ile yaşlılık aylığı almama gibi kriterler yer almaktadır Belirlenen şartlara uygun olan kişilerin sigorta primlerini kendisinin ödemesine izin verilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılık için başvurular kişiye en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezleri üzerinden gerçekleştirilir
İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın taban ve tavan sınırları arasında kalan kısım üzerinden belirlenir.

Sigortalı tarafından prime esas kazancın yüzde 32’si ödenirBu yüzde 32’lik kısmın yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi; yüzde 12’lik bölümü ise genel sağlık sigortası primidir

PaYLaŞşşş