SGK’dan 4a, 4b ve 4c, SSK ve BAĞ-KUR’lulara Müjde! Annelere Toplu para ödemesi yapacak! Bu ödenek kimlere verilir?

Doğum yapan kadınlara SGK 4a, 4b ve 4c ile BAĞ-KUR’lulara verilen emzirme ödeneğinde geri sayım başladı. Annelik hakkı kapsamında kadınlara verilen emzirme ödeneği ile ilgili binlerce vatandaşın araştırdığı Emzirme ödeneği nedir, ne kadar? | Emzirme ödeneği kimlere verilir? sorularının cevabı haberimizde…

Doğum yapan sigortalı kadınlara annelik kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emzirme ödeneğiyle de sigortalılara katkı vermeye devam ediyor. Peki Emzirme ödeneği nedir, ne kadar? Emzirme ödeneği kimlere verilir? İşte emzirme ödeneği ile ilgili tüm detaylar…

EMZİRME ÖDENEĞİ NEDİR?

Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalının yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeme yapılmakta olup bu kişilere emzirme ödeneği ödenmez.

EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR?

Doğum yapan sigortalı kadınlara ve sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği kapsamında ailelere 316 lira destek sağlanıyor.

2020’de 108 milyon 652 bin 664 lira, 2021’de ise 115 milyon 984 bin 712 lira emzirme ödeneği yapan SGK, bu yıl ise ocak ile temmuz arasında 291 bin 649 rapora karşılık 91 milyon 747 bin 507 lira emzirme ödeneğinde bulundu.

SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılara SGK tarafından yapılan yardım, kamu görevlilerine ise kurumlarınca ödeniyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi için, 4a’lı çalışan sigortalının adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4b’li çalışan sigortalı için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

Emzirme ödeneği yapılabilmesi için doğumun canlı gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona eren kişilerin 300 gün içinde çocuğu doğarsa, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için SGK’ye talep dilekçesi verme şartı 2014’te kaldırıldı. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödeniyor.

Ödemeler anlaşmalı bankaya (şu anda PTT Bank) veya hesap numarasını tanımlaması halinde sigortalının hesabına gönderiliyor. Hak sahipleri ödemeleri 5 yıl içinde çekebiliyor.

PaYLaŞşşş