Seçmen listeleri ne zamana kadar askıda kalacak? Seçmen listeleri askı tarihi 2023!

Seçmen listeleri ne zamana kadar askıda kalacak? Seçmen listeleri askı tarihi 2023! – Günün Haberleri

Seçmen listeleri ne zamana kadar askıda kalacak? Seçmen listeleri askı tarihi 2023!

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvim kamuoyuyla paylaşıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan seçim takvimine göre, seçimin başlangıç tarihi 18 Mart olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ye yapılacak başvurular 19 Mart’ta başlayacak. Siyasi partiler ise milletvekili aday listelerini 9 Nisan’a kadar YSK’ye verecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, milletvekili kesin aday listeleri ise 19 Nisan’da ilan edilecek. Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 27 Nisan’da başlayacak.

SEÇİM 2023 TAKVİMİ ÖNEMLİ TARİHLER

18 Mart: Seçim takviminin başlangıç tarihi
19 Mart: Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başlayacak
21 Mart: Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvurusu Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedilen adayın, yeniden inceleme talebinde bulunmasının son günü (Saat 15.00)
24 Mart: Siyasi partilerin ittifak protokolünü YSK’ye teslim etmelerinin son günü
31 Mart: Cumhurbaşkanı kesin aday listesi yayımlanacak ve propaganda dönemi başlayacak
19 Nisan: Milletvekili kesin aday listeleri ilan edilecek
13 Mayıs: Seçim propaganda süreci saat 18.00 itibarıyla sona erecek

YSK 2023 SEÇİM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN!

SEÇMEN LİSTELERİ NE ZAMANA KADAR ASKIDA KALACAK?

Seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi amacıyla kullanılan MERNİS’ten veri alımı ve güncelleme durdurulacak. Muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanacak. Cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimine ait parametreler Seçim Bilişim Sistemi’ne (SEÇSİS) tanımlanacak. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin kimlik bilgilerini içeren listeler Cumhuriyet başsavcılıklarından istenerek SEÇSİS’e girilmeye başlanacak ve listeler düzenlenecek.

Seçmen listeleri düzeltme ve eksiklerin tamamlanması için 20 Mart saat 08.00’de askıya çıkacak, seçmen listeleri 2 Nisan Pazar günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Bu süre içinde, kaydı olmayan depremzedeler ve diğer seçmenler ilgili ilçe seçim kurullarına başvurarak seçmen olabilecekler. 7 Mayıs’ta seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

Seçim için adres değişikliği nasıl yapılır e-Devlet? Seçimlerden kaç gün önce ikametgah değişikliği yapılabilir?

SEÇMEN LİSTESİNDE YER ALMAYAN DEPREMZEDE NE YAPACAK?

YSK, seçmen kütüklerinin güncellenmesi konusundaki genelgesinde tüm vatandaşların seçmen yazılabilmesi ve depremzedelerin oy kullanmalarını kolaylaştırmaya dönük bir dizi önlem aldı. Afet bölgelerinde depremzedelerin muhtarlık bölgesi askı listelerini görmeleri sağlanacak. Seçmen kâğıtlarını en kolay nereden alabilecekleri duyurulacak.

Askı süresi içinde afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde kayıtlı olup da askıya çıkarılan listelerde yanlışlık olan veya askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayan kişiler, bizzat veya ilgili nüfus müdürlüğüne başvuracak.

ASKI süresi içinde deprem bölgesine naklen atananlar veya geçici olarak görevlendirilenler, atama/görevlendirme belgesi ile nüfus müdürlüğüne başvuracak. Bu kişiler başka belge aranmaksızın nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunu ekleri ile birlikte ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen olacaklar.

Seçmen listeleri askıda! Depremzede seçmenler ne yapacak?


Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ücretleri ve tarihleri! Milletvekili olma şartları neler?


Temayül yoklaması nedir? Temayül yoklaması nasıl yapılır? Temayül anlamı TDK!


PaYLaŞşşş