Sağ kalanlar tren faciasını anlattı: Cesetlerin arasında sıkışıp kaldım

Hindistan’ın Odisha eyaleti dün dehşeti yaşadı. İki yolcu treni rayların değişmemesi nedeniyle kafa kafaya çarpıştı, çarpışama sonrası yolcu bekleyen 3. bir tren de hasar aldı. AFP’nin bildirdiğine göre kazada şimdilik 288 kişi öldü, 900’den fazla kişi ise yaralandı.

BAŞBAKAN MODİ’DEN AÇIKLAMA

Hükümet tarafından yapılan açıklamada ise kaza bölgesine birçok ambulansın gönderildiği kayıtlara geçti. Bir sözcü, bölgeye 75 ambulans ve çok sayıda otobüsün konuşlandırıldığını bildirdi.

Hindistan Başbakanı Modi ise “Bu kederli saatte, düşüncelerim yaslı ailelerle birlikte. Yaralıların yakında iyileşmesini umuyorum, durumun değerlendirmesini yapacağız’ dedi.

TÜRKİYE’DEN İLK SÖZLER

Tren kazasıyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ‘Hindistan’ın Orissa eyaletinde meydana gelen ve hepimizi derinden üzen elim tren kazası nedeniyle Hindistan halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye her türlü yardım için hazır ve nazırdır’ değerlendirmesinde bulundu.

Haber Detay Görsel Slider
Kızıyla gezerken karısı ve sevgilisine denk geldi! Skandal anlar

SAĞ KALANLAR VE GÖRGÜ TANIKLARI KONUŞTU

BBC ise 288 kişiye mezar olan trenlerden kurtulmayı başaran bir kişi ve görgü tanıkları ile bir röportaj yaptı.

Girija Shankar Rath isimli görgü tanığı kaza anında ilk olarak yüksek bir ses duyduğunu belirtti. Olay yerine yaklaşmaya başladıkça çığlıkları duyduğunu aktaran Rath şöyle dedi:

Alıntı Metni

Kurtarma çalışmalarına yardım eden Tutu Biswas da benzer ifadeleri kullandı. Annesi ve babası ölmüş bir çocuğu ağır yaralı halde bulduklarını belirten Biswas, kısa süre sonra çocuğunda da öldüğünü bildirdi ve konuyla ilgili şunları söyledi:

Alıntı Metni

Gece 02.30’da dehşet: Anne uyan kardeşimi öldürdüm!

ANNESİNİN CANSIZ BEDENİNİ ARKADAŞI BULDU

Suryaveer isimli kişi ise kaza sonrası annesi ve büyükannesini bulmak için bölgeye geldi. Büyükannesini yaralı olarak bulduğunu belirten Suryaveer, annesini bulamadıklarını belirterek şöyle dedi:

Alıntı Metni

‘CESETLERİN ARASINDA KALDIM’

Trenin içinden sağ kurtulan Mukesh Pandit isimli yolcu ise ilk başta gök gürültüsüne benzer bir ses duyduğunu daha sonra trende sıkıştığını aktardı.

Yerel halk tarafından kurtarılan Pandit açıklamalarının devamında kendi vagonunda çok sayıda kişinin öldüğünü paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

KENDİ KURTULDU AĞABEYİ SIKIŞTI

Ritik Kumar isimli sağ kalan ise kaza anında tren kapısının yanında olduğunu ve çarpma sonrası kaçmayı başardığını söyledi.

Ağabeyinin trende sıkışıp kaldığını belirten Kumar, ağabeyi ve sıkışan bir kızı kurtardığını bildirdi. Telefonla hemen polisi aradığını söyleyen Kumar yetkililerin 30 dakika içinde bölgeye geldiği de paylaştı.

Tabut 4 yıl sonra açıldı, mucize ortaya çıktı!
En kritik üsse sızma girişimi! 20 bin ABD askerine büyük şok
Bıçakla öldürüp üzerine kaya attı! 16 yaşındaki kızın feci sonu
Uçurumun kenarında 45 torba ceset! Şans eseri buldular
PaYLaŞşşş