Başka örneği yok, 85. katta kefeni yırtan kadın! Kurtuluşun ardındaki sır 1 gün sonra çözüldü

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr –Dünyanın en turistik şehirlerinden New York özellikle gökdelenleriyle tarih boyunca ilgi çekiyor. İnşaatına 1929 yılında başlanan ve 1931 tarihinde inşası tamamlanan Empire State Binası da şehrin en sembolik yapılarının başında geliyor. Tam 381 metre uzunluğundaki bu ‘art deco’ stilindeki bina, Manhattan’daki en önemli ofis binalarından biri olarak kabul edilse de başka bir özelliğe daha sahip. İnşası tamamlandığı günden beri Empire State Binası aslında hayatına son vermek isteyenlerin de uğrak noktası oldu. Dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olarak kabul edilen Empire State Binası’na çıkıp hayata veda etmek isteyenler arasında Elvita Adams adlı bir kadına ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. ‘Mucize’ olarak yorumlanan olayın baş kahramanı Adams, Empire State tarihine adını enteresan bir şekilde yazdırmayı başardı.

Takvimler 2 Aralık 1979 yılını gösteriyordu. Henüz 29 yaşınadki Elvita Adams adlı kadın, New York gibi pahalı bir şehirde hayatta kalabilmek için adeta savaş veriyordu. İşini yeni kaybetmişti ve sadece 100 dolarlık sosyal yardım çekiyle geçinmeye çalışıyordu. Ancak hayat şartları özellikle New York’ta çok ağırdı ve sadece 100 dolarla hem kirasını ödemesi hem de bütün yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması oldukça zordu. Üstelik kirasını düzenli bir şekilde ödeyemediği için sık sık ev sahibi tarafından tehdit ediliyor, evi terk etmesi için düzenli aralıklarla yetkililere ihbar ediliyordu. Geçtiği zor dönemlerden ötürü iyice bunalan genç kadın sonunda kararını verdi.

Yalan makinesinden geçip tek tek anlattı! ‘6491 yılından geldim, 2018 yılında sıkıştım’

İŞLER HİÇ DE PLANLADIĞI GİBİ GİTMEDİ

İçinde bulunduğu durum sağlıklı kararlar almasının önündeki en büyük engeldi. İşini kaybettiği günden beri depresyonla mücadele etmeye başlayan genç kadının çevresinden maddi yardım alabileceği kimse yoktu. Yeni bir iş bulmak için birçok yola başvursa da günün sonunda çaldığı tüm kapılar yüzüne kapanmıştı. Çaresizliğin ortasında kalan Adams, en sonunda kararını verdi ve soluğu Empire State Binası’nda aldı. 2 Aralık gecesi binanın tepesine çıkan Adams, kararlıydı. Saat 02.00 sularıydı. İhtişamlı binanın 86’ncı katına çıkmayı başaran Adams, kendini boşluğa attı. Ancak işler hiç de planladığı gibi gitmedi.

SADECE BİR KAT AŞAĞIYA DÜŞTÜ

Ancak filmlerde yaşanacak olay Adams’ın başına gelmişti. Daha önce Empire State Binası’na yaşamlarına son vermek için çıkan birçok kişi istediğini elde etmiş ve hayatlarını kaybetmişti. Ancak Adams bir mucizeyle karşı karşıya kalmıştı. Kendisini 86’ncı kattan boşluğa bırakan genç kadın, inanması zor bir şekilde 85’nci kata sürüklendi.Sadece bir kat aşağı düşen Adams, hemen yanı başındaki bina görevlisi George Reice tarafından bulundu. Acılar içinde yerde kalan Adams’ın yardım çığlıklarını duyan Reice, genç kadını kurtarmak için ambulansı aradı.Bellevue Hastanesi’ne kaldırılan Adams’a yapılan ilk müdahalede kadının leğen kemiğinin kırıldığı, ayrıca vücudunun başka yerlerinde de kırıklar olduğu tespit edildi. Yetkililer önce Elvita Adams’ı birinin ittiğini düşündüler ancak bilinci yerinde olan Adams kimsenin onu itmediğini ve tamamen kendi isteğiyle yaşamına son vermeye çalıştığını itiraf etti.

Alıntı Metni


KURTARAN ŞEY RÜZGÂR MIYDI?

3 Aralık günü başta Times gazetesi olmak üzere birçok yayın kuruluşu bu mucizevi olaya yayınlarında geniş yer ayırdı. Adams’ın mucizevi bir şekilde hayatta kalmasına dair ortaya atılan teorilerden en güçlüsü genç kadının rüzgâr sayesinde hayatta kalmasıyla ilgiliydi. 86’ncı kat gibi bir yükseklikte meydana gelen rüzgâr akımları bir kişinin yönünü değiştirebilecek kadar etkili ve güçlü olabilirdi. Uzmanlar, o günlerde bu olayın ardındanEmpire State’in 86’ncı katında meydana gelen rüzgarların saatte 177 kilometre hıza kadar ulaşabileceğini söylüyordu. Adams’ı 86’ncı kattan 85’inci kata fırlatan şeyin rüzgâr olduğu görüşü ağırlık kazandı. Rüzgâr senaryosu birçok kişiye mantıklı gelse de gerçeğin çok daha başka olabileceği de her zaman konuşuldu.

Bir kol saatiydi, ‘terörist işareti’ oldu! Listenin başında Bin Laden var

HAYATININ GERİ KALANINDA HERKESİ GÜLDÜRDÜ

Günlerce hatta yıllarca konuşulan bu olayın ardından Elvita Adams tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Vücudunda kalıcı hasarlar almayan ve kısa sürede kendini toparlayan Adams’ın elinden tutan ya da ona yardım eden herhangi birinin olmadığı biliniyor.

Alıntı Metni

Hiçbir zaman basına röportaj vermeyen ve yaşadığı mucizeyi bugüne kadar kendi ağzıyla hiç anlatmayan Elvita Adams, Empire State Binası’ndan atlamaya kalkıp hayatta kalan, üstelik de sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamaya devam eden bir kişi olarak adını tarihe yazdırmayı başardı.

Törene damga vuran anlar! Erdoğan’ın dikkatle izlediği tablo
PaYLaŞşşş