Rusya durmayacak!

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ağır bombardımanı devam ediyor. Önceki gün gerçekleşen ağır Rus bombardımanı sonucunda Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov elektriksiz kaldı. Yetkililer, Ukrayna geneline yayılmış dokuz enerji tesisinin, Rus güçleri tarafından atılan 76 füze ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılarla vurulduğunu söyledi. Rusya’nın gerçekleştirdiği füze ve SİHA saldırıları sonrasında Ukrayna’nın enerji altyapısı zarar görerek enerji kıtlığı yaşanmaya başlamıştı. Bu sebeple ülkede sık sık elektrik kesintileri ile enerji tasarrufu yapılmaya başlandı.

Ukrayna hükümeti dün düzenlenen saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, “Ukrayna toprakları üzerinde 72 füze ateşlendi. Kiev, Harkov, Dnipro, Poltava, Kryvyi Rih, Odesa, Herson ve Kremençuk’taki altyapı tesisleri hedef alındı. Elektrik kesintisine ek olarak, en az 6 bölgede hücresel iletişim, internet ve su temininde ciddi kesintiler yaşanıyor. Beş bölgede demiryolunun işletilmesinde ciddi sorunlar yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Putin vazgeçmedi

Öte yandan Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırıları sürdürecek füze kapasitesi bulunduğunu ifade etti. Nitekim NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü AFP’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da uzun süreli bir savaşa hazırlandığını ve Kiev’in NATO’daki destekçilerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “savaş alanında kazanamayacağını” anlayana kadar Ukrayna’ya silah göndermeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Stoltenberg, Putin’in “Ukrayna’yı kontrol etme nihai hedefinden vazgeçtiğine” dair bir işaret olmadığı uyarısında bulundu. Stoltenberg “Başkan Putin’in bu savaşta uzun süre kalmaya ve yeni saldırılar başlatmaya hazır olduğunu anlamalıyız” dedi.

Putin karargahta

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşın koordine edildiği karargahı ziyaret ederek komutanlardan bilgi aldı. Toplantıda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov da yer aldı.

Kiev yaraları saracak

Yaralarını sarmaya çalışan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e, yaklaşan Noel Bayramı ve yeni yıl kutlamaları için 12 metre uzunluğunda yapay bir Yılbaşı Ağacı dikildi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, saldırılar sonrasında ülkede yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle ağacın aydınlatmasının enerji tasarruflu ışıklarla olacağını belirtti. Kliçko, ağacın alt kısmının Ukrayna’ya destek olan ülkelerin bayraklarıyla süsleneceğinin altını çizdi.

Tüfekle füze düşürdü!

Ukrayna’da son saldırıların ardından en çok konuşulan isim ‘Kipish’ olarak bilinen bir asker oldu. Komutanı, Ukraynalı askerin imkansızı başararak makineli tüfeğiyle bir seyir füzesi düşürdüğünü açıkladı. Associated Press’in yayınladığı fotoğraflarda Kipish elinde Rus füzesinden geriye kalan bir parçayı tutarken görüntülendi. Uluslararası medya Ukraynalı askerin başarısına geniş yer ayırırken, Ukraynalılar da sosyal medyadan övgüler yağdırdı.

PaYLaŞşşş