Rusya, Çin ve İran’dan sıcak sularda gövde gösterisi

Ukrayna’da bataklığa saplanan Rusya, müttefikleri Çin ve İran’la bu kez Umman Denizi’nde tatbikata girişiyor. Ocak ayında Hint Okyanusu’nda geniş çaplı bir gövde gösterisine imza atan üç ülke, bu kez Umman Denizi’ne savaş gemileri gönderdi.

Rus resmi haber ajansı RIA, tatbikat haberini Çin Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya dayandırdı. Habere göre, 15 Mart Çarşamba (bugün) başlayacak Marine Security Belt-2023 adlı tatbikat, 19 Mart tarihinde sona erecek.

Çin’in verdiği bilgiye göre gövde gösterisinde ‘diğer ülkeler’ de yer alacak ancak açıklamada söz konusu ülkelerin hangileri olduğu belirtilmedi.

Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırı emri vermesiyle Rusya ve Çin arasındaki askeri tatbikatlar dikkatli bir şekilde izlenir oldu. İki ülkenin uzun menzilli stratejik savaş uçakları, işgalden üç ay sonra, Mayıs 2022’de ilk kez ortak devriye için Pasifik Okyanusu üstünde uçtu. Çin ve Rus jetleri havadayken ABD Başkanı Joe Biden Japonya’nın başkenti Tokyo’daydı ve 13 saat süren uçuş Biden’a bir gözdağı olarak kayıtlara geçti.

Çin lideri Xi Jinping, ordu birliklerini Rusya’da Eylül 2022’de gerçekleşen Vostok 2022 tatbikatına da gönderdi.

Ukrayna işgali nedeniyle Batılı ülkeler tarafından izole edilen Rusya, son bir yılda müttefiki Çin’le bağlarını daha da sıkılaştırdı. Çin lideri Xi, Moskova ve Pekin arasındaki ilişkiyi ‘sınırsız ortaklık’ olarak tanımlıyor.

Ocak ayında Hint Okyanusu’nda İran donanmasıyla bir araya gelip Batılı ülkelere karşı gövde gösterisi yapan Çin ve Rus orduları, bir ay sonra ise Afrika kıtasının en ucunda, Güney Afrika’daydı. Çin, Rus ve Güney Afrika savaş gemileri, Mosi II isimli tatbikat için tam da işgalin yıldönümünde bir araya geldi. Güney Afrika’nın doğu kıyılarında sahne alan savaş gemileri ağır silahlar kullandı, gövde gösterisi Batılı ülkelerin alarm vermesine yol açtı.

PaYLaŞşşş