Pastırma sıcakları ne zaman 2022? Pastırma yazı nedir, ne demek?

Pastırma sıcakları ne zaman 2022? Pastırma yazı nedir, ne demek?

Ülke genelinde pastırma sıcaklıkları önümüzdeki günlerde etkisini hissettirmeye başlayacak. Bazı bölgelerde hava sıcaklıkları birkaç derece yükselecek. İşte CNN TÜRK meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’in değerlendirmeleri ve pastırma yazı hakkında bilinmesi gerekenler…

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN?

CNN TÜRK meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen “Her sene Kasım ayının ilk 15 gün içerisinde meydana gelen bir hava sıcaklığı. Anadolu’da gündüz sıcaklıkları yükselecek ancak gece sıcaklıkları havanın açık olmasından dolayı düşük olacak.” ifadelerini kullanmıştı. Bu kapsamda kasım ayının ortasına kadar pastırma sıcaklarının geleceği söylenebilir.

PASTIRMA YAZI NE DEMEK?

Pastırma yazı kısaca kış gelmeden etkisini gösteren son sıcaklıklar olarak adlandırılabilir. Ardından soğuk havanın iyiden iyiye etkisini hissettirmeye başlayacağı bir sürece geçilir. Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Grip, covid ve nezleden sonra bir uyarı da bu hastalık için! Soğuk hava tetikliyor

Grip, covid ve nezleden sonra bir uyarı da bu hastalık için! Soğuk hava tetikliyor


PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir