Ocak ayında yapılacak yeni asgari ücret ve emekli maaşları zammı belli oldu! Uzman isim bütün bilgileri sızdırdı!

Emekli maaşları temmuz ayında zamlanmış ve çıkarılan torba yasayla da en düşük emekli maaşı 3500 liraya yükseltilmişti. Asgari ücret ise 4253 TL’den 5500 liraya yükseltilmişti. Emeklinin ve çalışanların gözü kulağı ise 1 Ocak 2023 yılındaki yeni asgari ücrete ve en düşük emekli aylığı rakamına kilitlendi. Enflasyon oranında yapılacak zamlar şimdiden belli oldu.

Açıklama SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan geldi. Özgür Erdursun, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı ve 1 Ocak 2023 tarihindeki rakamları açıklandı. Özgür Erdursun’un konuyla ilgili paylaşımı şöyle:

“1 Ocak 2023’de;
Asgari ücret 7.500₺
En düşük emekli aylığı 5.000₺ olur diye tahmin ediyorum.”

ASGARİ ÜCRETE YENİ ZAM İDDİASI

Piyasa uzmanı Tunç Şatıroğlu, asgari ücrete yeni bir zammın daha yapılmasını beklediğini açıkladı. Normal şartlarda yıllık olarak belirlenen asgari ücret, hızla artan enflasyon karşısında bu yıl ikinci kez yükseltildi. 5.500 liraya çıkarılan asgari ücret için Şatıroğlu’ndan üçüncü bir artışın geleceği iddiası geldi.

Türkiye’de enflasyon hızla artış gösterirken, asgari ücrete bir zam daha mecburen yapıldı. Temmuz ayından itibaren zamlı asgari ücret alan milyonlarca insanı ilgilendiren yeni bir iddia ortaya atıldı.

Yeniçağ TV yayınına konuk olan Tunç Şatıroğlu, kasım ayına kadar bir ara zammın daha gündeme geleceğini iddia ederek şunları söyledi:

ASGARİ ÜCRETE, EMEKLİYE ZAM BEKLİYORUM

“Okullar açılacağında kiralar artış olur. Onun da etkisi olur. Hakikaten kara kış olabilir. Asgari ücrete, emekliye zam bekliyorum. Çünkü popülist politikaları benimsediklerini görüyoruz. İlla ki zam yapacaklar ve diyecekler ki ‘biz vatandaşımızı ezdirmedik.’ ‘Şimdi demiyorlar ama sene ortasında zam yapacaklar’ demiştim.

Aflar çıkmasını bekliyorum, EYT çıkacak. İnsanların beklentisi gibi olmayacak ama bir şey yapacaklardır. Bu şekilde çalışıyor mantık. Enflasyonla faiz artıramadığım için mücadele edemiyorum o yüzden para dağıtayım da seçime doğru oy olarak döner anlayışı var.”

PaYLaŞşşş