Ne zaman bırakacak? Kılıçdaroğlu kurultay konuşmasında tarih verdi!

Ali Öztunç konu ile ilgili detayları şu ifadelerle aktardı;

Genel seçimlerden sonra olağan takvimimiz bir yıl sonra ve bir yıl sonra sayın genel başkanımız olağan kurultay yapacak. Seçimde yok zaten. O kurultayda veda edecek. O 1,5-2 yıl içerisinde seçimden bir yıl sonra olağan kurultayda genel başkan veda edecek.

Kılıçdaroğlu, ‘Önümüzdeki kurultayda ben de sizin aranızda oturacağım ve yeni seçilen genel başkanı alkışlayacağım’ dedi.

Bu durum şu anlama gelir; 2 yılda bir kurultay yapılması gerekiyor. Siyasi partiler yasasına göre 2 yıl sonra kurultayımız var. 2 yıl sonra kurultay yerel seçimlerde 1,5 yıl sonra. Bir buçuk yıl sonra yerel seçimlerden kurultaya kadar ki süreçte, bir tüzük değişimiyle başlayan süreç tamamlanacak. Ardından genel başkanımız bir daha aday olmayacak.

NEDEN BUNU YAPIYOR?

Çünkü partinin gerçek anlamda bir dönüşüme, değişime ihtiyacı var. Lider, isim değişikliğine değil.

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bilgeli, donanımlı bir sosyal demokrata devredeceğim’ dedi. Bu bir isim olarak algıladı, o öyle değil. Bir milletvekili, grup arkadaşımızla bir yerde ‘herkes beni tarif ediyor’ dedi. Çünkü CHP’de herkes kendini böyle tanımlıyor.

BU BİR TAKTİK OLABİLİR Mİ?

Taktik değil. Genel başkanımız orda gerçekten bilgili, sosyal demokrat olan, gerçekten hırsıyla hareket etmeyen… Gerçekten ya ben genel başkan olmam lazım. Genel başkan olmak için de bir takım işte ‘içten pazarlıklar yapayım’ demeyen birine vermesi gerekiyor.

Bir parti teslim edilmesi gerekiyor. Yani genel başkan olarak tabii yanlış anlaşılmasın, bu tescil nedir?

Bu kurultay delegasyonun, delegelerinin takdiridir. Yani kurultayın vereceği oyda bunu sağlanması gerekiyor. 

Yasal bir süreçtir. Yani bir seçim yapılır, seçim biter. Seçimden sonra devir olur. Kurultay delege kararını verir. Kendisi aday olmadığı takdirde, onun işaretini veriyor. Yeni gelen genel başkanı devredecek, bu çok doğaldır. Yani bir devir olmuyor mu? 

PaYLaŞşşş