İlk kez duyacağınız detay: Delege olmayan ve seçilemeyen tek belediye başkanı!

Gazeteci Gürbüz Evren konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

İstanbul Büyük Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sadece o Özgür Özel’e imza verdi. Şimdi onun dışında büyükşehir belediye başkanları arasında delege olma durumu var.

Delege olamayan ve seçilemeyen tek kişi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün. Neden bu çok ilginç? Osman Gürün’ü daha önceki kurultaylarda hep delege koltuğunda görürdük. Ön tarafta, en önde otururdu. Bu kez ilk.

Kılıçdaroğlu desteğiyle yanında ama son il kongresinde Muğla’da Osman Gürün’ün Büyükşehir Belediye Başkanı adayının desteklediği aday seçilemedi. Onun karşısındaki aday seçildi. Dolayısıyla Osman Gürün seçilemedi. Bugün bu salona delege olarak gelemedi. Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyükşehir belediye başkanları ve il başkanları için en önemli gelişmedir. Bunu CHP kamuoyunun çok büyük bir bölümü bilmiyor.  Dolayısıyla ilk kez bunu ekranlarda burada. CNN TÜRK’te açıklamış olalım.

İkincisi Mersin Belediye Başkanı Vahap Bey’in zaten başından beri Kılıçdaroğlu’nun yanında olacağı biliniyordu. Çünkü Vahap Bey milletvekiliyken de Kılıçdaroğlu’yla çok ilişkileri olan ve Kılıçdaroğlu’nun özel isteği üzerine oraya gelip belediye başkanı atayıp, orayı kazanan ve HDP’nin desteğiyle orayı kazanan bir isim. Dolayısıyla onun oradaki delege sayısıyla gücüyle birlikte dikkat edin. Mersin’de bir Ali Mahir Başarır faktörü var.

Grup Başkan Vekili o, Özgür Özel’in yanında ama Ali Mahir Başarır’ın Vahap Bey’in etkisini delege üzerinde kıramadığını öğrendik. Delegelerin çok önemli bölümü bir ya da ikisi hariç hepsini Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini, Vahap Bey’in etkisiyle ikincisi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı. O da çok önemli. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu’yla olan özel ilgisi Antalya’dan hiç bahsedilmiyor ama Antalya Belediye Başkanı da aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun yanında ama orada.

İstanbul Büyük Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, sadece o Özgür Özel imza verdi. Belediye başkanları başkanı olan Ümit Uysal, bu seçimde şey olmak istiyor. Büyükşehire adayı olmak istiyor. Dolayısıyla onun Özgür Özer tarafında olduğuna yönelik delegelerin bir kısmının o tarafa yöneldiğine dair iddialar var.

Ama asıl güç gücün yine Kılıçdaroğlu’na, Adana’dan, Antalya’dan gideceği Mersin’den gideceği söyleniyor. Diğer şeyleri Ankara’ya hiç saymıyorum. Çünkü Ankara’da zaten Mansur Yavaş’ın Kılıçdaroğlu’na imza vermesinin temel nedenlerinden birisi Özgür Özel’in fazla sol lugatı, fazla sol söylemleri kullanması.

Mansur Yavaş’ın da siyasi kökeni bilinirse, o yüzden Kılıçdaroğlu’na hem seçtiren hem kendini seçtiren hem siyasette bu noktaya getiren hem de o Özgür Özel’in aşırı sol söylemleri olarak değerlendirdiği gece de olmamak için Kılıçdaroğlu’na imza verdi ve onun yanında oldu.

PaYLaŞşşş