Milyonlarca kişi bekliyordu Ocak ayı zam oranı belli oldu! Sıcak haber Memur, emekli ve asgari ücretliler dikkat

Ankara kulislerinden gelen habere göre enflasyon rakamlarına göre de asgari ücrete yapılacak zam netleşti. Ocak ayı içerisinde yapılacak olan zamlar enflasyon oranına göre belli olacak. Enflasyon rakamlarının % 15.91 olarak görülmesi durumunda en düşük aylık esnaf emeklisi maaşı 4bin 197 TL’den 4 bin 865 TL’ye yükselecek. Bununla birlikte 2000 öncesinde emekli olan SSK’lılar ise 4bin 687 TL olan maaşları 5 bin 432 TL’ye yükselecek. Asgari ücretlinin ise 7 bin 500 TL’nin üzerinde maaş alacağı söylenmektedir. 

2023 OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Eylül ayının sonuna doğru gelirken birçok kişi Ocak ayında yapılacak olan zam oranlarını araştırmaya başladı. Yeni yılın gelmesi ile birlikte maaşlarda da artış yaşanmaktadır. Memur, asgari ücretli ve emekli maaşlarının Ocak ayında ne kadar olacağı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Ocak ayının gelmesi ile birlikte maaşlar değişirken Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek yeni ücret 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlükte yerini alacak.

SSK ve Bağ-kur emeklileri 2022 yılının ikinci. 6 aylık süreci içerisinde gerçekleşen TÜFE oranları doğrultusunda zam almaktadır. Bununla birlikte bu süreçte memur ve memur emeklilerine ise %8 artış verilerek enflasyon farkı yansıtılmaktadır. Memur maaşlarının artması ile birlikte sosyal yardımlarda da artış görülecek. Zamlarla ilgili araştırmalar devam ederken gündemde en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

YENİ MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?   

Ocak ayında verilecek olan zam oranları araştırılırken 2023 yılının ilk ayında ortaya çıkan enflasyon rakamları doğrultusunda zam oranları belli olacak.  Yapılan Tahminlerin gerçekleşmesi durumunda 2022 yılının ikinci yarısında enflasyon rakamlarının SSK ve Bağ-kur emeklileri Ocak zammında %15.91 olarak yansıyacağı düşünülmekte.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir