Luna ve Lunch Kurucusu Do Kwon İçin Tutuklama Kararı! Luna Coinde Düşüş Devam Edecek Mi? Do Kwon Kimdir, Tutuklandı Mı?

Sermaye piyasası kurallarını ihlal etmekle suçlanan Do Kwon ve Terraform Labs’ın birkaç çalışanı için tutuklama kararı çıktı. Terra projesinin çökmesi sonrası Güney Kore tarafından başlatılan soruşturmada projeyle bağlantılı olan çalışanlara Haziran ayında yurt dışı yasağı getirilmişti. Temmuz ayında ise Güney Kore güvenlik güçleri, soruşturmalarını sürdürerek yerel kripto para borsaları da dahil olmak üzere Terraform Labs ile bağlantılı işletmelere baskın düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde Terra çöküşüyle ilgili ilk detaylı röportajını veren Do Kwon, platformun sabit kripto parası UST’nin bir dolandırıcılık faaliyeti olduğu görüşünü reddetti ve ani çöküşüne kadar amacına uygun şekilde çalıştığına vurgu yaptı.

Röportaj esnasında Do Kwon, kendisine yönetilen suçlamalara rağmen kripto endüstrisinde çalışmaya devam edeceğini sözlerine eklemişti. Do Kwon’un şu an Singapur’da ikamet ettiği biliniyor. Son gelişmeyi ilk gündeme getiren Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, Güney Kore savcılarının Do Kwon’un ülkeye getirilip tutuklanması için Interpol ile birlikte çalıştığını söyledi.

LUNA, piyasa geneline göre daha sert düştü

TerraForm Labs, çöküş sonrası yoluna yeni bir Blockchain ile devam etme kararı almıştı. Bu bağlamda yeniden yapılandırılan Blockchain ağının yerel tokeni LUNA, geçen hafta birkaç saat içinde %300’ü bulan değer artışıyla piyasayı şaşırtan bir yükselişe sahne oldu. 

LUNA, 2 dolar seviyelerinden 7,5 dolara kadar yükseldikten sonra yeni haftaya düzeltmeyle başladı. Dün ise ABD Enflasyonu etkisiyle düşüşe geçen piyasada 4 dolar seviyesinde işlem gören kripto para, son gelişmeyle birlikte piyasa genelinden daha sert düşüşler görmeye devam ediyor.

Son 48 saatlik düşüşlere ek olarak LUNA, bugün %50’ye yakın düşüşle 2,23 dolara kadar geriledi. Şu an 2,7 dolar seviyesinde hareket eden kripto parada düşüş eğiliminin devam ettiği görülüyor.

-433.jpg

DO KWON KİMDİR?

Do Kwon 6 Eylül 1991 tarihinde dünyaya geldi. Do Kwon olarak bilinen Kwon Do-hyung, Singapur merkezli Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Güney Koreli bir kripto para geliştiricisidir.

Terraform Labs, sabit para TerraUSD ve ağ belirteci Terra’yı içeren Terra blok zincirinin arkasındaki lisanssız şirkettir.

Kwon liseyi Daewon Yabancı Dil Lisesi’nde tamamladı ve Stanford Üniversitesi’nden Haziran 2015’te mezun oldu. Apple ve Microsoft’ta her biri üç ay mühendis olarak çalıştı. Daha sonra Eylül 2015’te şirket kurmak için Güney Kore’ye döndü.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir