Le Figaro manşetten verdi: ‘Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi vazgeçilmez kıldı’

Yayın hayatına 1826’da başlayan ve Fransa’nın en köklü gazetesi olma özelliğini taşıyan prestijli Le Figaro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’ye övgüler yağdırdı.

“TÜRK DIŞ POLİTİKASI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Manşete taşığıdı “Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi uluslararası sahnede nasıl vazgeçilmez kıldı?” başlıklı haberde “Ukrayna’daki çatışma, artık hem Doğu’da, hem Batı’da hem de Arap dünyasında göz kamaştıran Türk dış politikasının yeniden konuşlandırılmasının altını çizdi” ifadeleri kullanıldı.

ETKİLEYİCİ BİR YENİDEN KONUMLANMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politika hamlelerine dikkat çeken makalede, Erdoğan’ın temaslarını ‘gerçek bir diplomatik başarı’ olarak nitelendirdi. Gazete, Türkiye’nin daha barışçıl ve çok aktif bir dış politika ortaya koyduğunun da altını çizdi.

Gazeteci Mayeul Aldebert tarafından kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer verildi:

Alıntı Metni

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının sonlanması için barış görüşmelerine ev sahipliği de yaptığı hatırlatıldı.

“BARIŞ PEŞİNDEKİ ARA BULUCU LİDER”

Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Perşembe günü Ukrayna lideri Zelenskiy’nin daveti üzerine Lviv’e giderek yaptığı kritik görüşmeye değinildi ve kısa süre önce de Putin ile gerçekleştirdiği dört saat uzunluğundaki toplantı hatırlatıldı.

“Türkiye, Ukrayna’daki savaşın ilk galibi olabilir mi” sorusunu içeren yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın barışı sağlayan, ara bulucu ve herkesle diyalog kuran bir lider olduğu ifade edildi.

“TAHIL İHRACATININ YENİDEN BAŞLAMASINI TÜRKİYE SAĞLADI”

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve gıda krizinin ve Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon ton tahılın sevkiyat düğümünün Türkiye’nin çabalarıyla İstanbul’da imzalanan anlaşma ile çözüldüğünü hatırlatan makalede, “Rusya ile Ukrayna arasında tahıl ihracatının yeniden başlamasını Türkiye sağladı” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Türkiye’nin dünyadaki en geniş büyükelçilikler ağına sahip ülke olduğuna da dikkat çekildi.

“TÜM ÇEVRESİYLE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRDİ”

Fransa’nın çok satan gazetesi Le Figaro’daki yazıda, Türkiye’nin ‘topyekün normalleşme diplomasisi’ni yürüttüğü belirtildi. Bu nedenle tüm çevresiyle ilişkileri normalleştirmesinin büyük bir başarı olduğunun altı çizildi.Yazıda ayrıca, Türkiye’nin aynı zamanda İran, Libya, Suriye ve Ukrayna söz konusu olduğunda sık sık görüşülebilir ve vazgeçilmez bir ülke olduğu aktarıldı.

“ÇOK KUTUPLULUK VİRTÜÖZÜ TÜRKİYE”

Aldebert imzalı yazıda, İsrail ve Ermenistan’la ilişkilerin yeniden kurulduğu hatırlatıldı. Makalede ayrıca “Türkiye, çok kutupluluk virtüözü haline geldi” ifadelerine yer verilirken, bunun herkes herkes için gerekli ve övülen bir yaklaşım olduğu vurgulandı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir