SON DAKİKA! Putin’in ‘beyni’ne saldırı! Dugin’in kızı yaşamını yitirdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 179 gündür sürerken, Rusya tarafından gelen haber dünyada ilk haber oldu. Ukrayna savaşının ‘beyni’ olarak anılan Alexander Dugin’e yönelik düzenlenen suikast felaketle sonuçlandı. Çoğunlukla Rus liderin ‘beyni’ olarak adlandırıl Dugin’i öldürmek için aracına yerleştirilen bomba patladığında, kontağı çalıştıran kendisi değil kızı Darya idi. Ukrayna’daki savaşının mimarlarından biri olan Vladimir Putin’in sözde ‘Rasputin’inin kızı Moskova’nın eteklerinde meydana gelen bombalı saldırıda havaya uçtu.

RUS MEDYASINDA KORKUNÇ MANŞET

Rus medyası, Cumartesi gecesi başkentin hemen dışındaki Bolshiye Vyazyomy köyü yakınlarındaki bir otoyolda meydana gelen patlamada ünlü bir faşist olan 60 yaşındaki babası Alexander Dugin’in milliyetçi kızı Darya’nın “paramparça olduğunu” yazdı. İddiaya göre bombalama olay yerinde çekilen görüntüler, arabanın yol kenarında alevler içinde kaldığını gösteriyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Kremlin yanlısı ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin başkanı olan Putin sempatizanı Denis Pushilin, Ukraynalı “teröristleri” Dugin’in kızını “havaya uçurmakla” suçladı. Telegram’a şunları yazdı:

“UKRAYNALI TERÖRİSTLER” İDDİASI

Rusya savunmasız: Savaş uçaklarının yarısı yok oldu!
Alıntı Metni

Hükümette resmi bir rolü olmamasına rağmen, eskiden Putin yanlısı Tsargrad TV kanalının editörlüğünü yapan aşırı sağ okült bir yazar olan Dugin, Rus savaş çığırtkanının ‘guru danışmanı’ olarak görülüyor ve onun üzerinde büyük bir etkisi olduğu bildiriliyor. Dugin, Putin tarafından 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesini haklı çıkarmak için kabul edilen Novorossiya (Yeni Rusya) terimine yeni bir hayat vermesiyle tanınıyor.

ABD’DEN BABA KIZA YAPTIRIM

Dugin, 1997 tarihli Foundations of Geopolitics kitabında ‘Dublin’den Vladisvostok’a’ Rus yönetimini savunan, uzun zamandır yayılmacı bir Rusya’nın hayalini kuruyordu. Bir keresinde Ukrayna’nın kontrolünü geri almamanın ‘tüm Avrasya için çok büyük bir tehlike’ olacağını söylemişti. Ülkede Rusya destekli güçler için savaşçı topladığı iddiasıyla 2015’te ABD tarafından yaptırım uygulanmıştı.

Kızı Darya, Donald Trump ile Hillary Clinton arasındaki 2016 seçimlerine müdahale ettiğinden şüphelenilen Yevgeny Prigozhin’in sahibi olduğu United World International (UWI) web sitesinin baş editörü olduktan sonra ABD Hazinesi tarafından yaptırıma uğradı.

TURİSTLER KIRIM’DAN KAÇIYOR

Alexander Dugin’e suikast girişimi haberi, kamikaze drone saldırısının Rusya’nın Kırım’daki donanma karargahını vurmasının ve dün bir diğer şüpheli Ukrayna baskınında büyük bir patlama yaşanmasının ardından geldi. Rus turistler popüler yaz yarımadasından kaçarken, donanma karargahının doğrudan isabet aldığı bildirildi.

“BURADAN GİDELİM”

Sivastopol Valisi Mihail Razvozhaev saldırıyı doğruladı ve Telegram’a şunları yazdı:

Alıntı Metni

Rusya, Sivastopol’un kuzeyindeki Yevpatoriya tatil beldesine de gelen saldırılara maruz kaldı ve paylaşılan görüntülerde, bir adamın “Toplanalım ve buradan gidelim. Bunlar havai fişek değil” dediği duyurdu.

Putin’in ilhak edilen Kırım’daki rejiminin başkanı Sergei Aksyonov, Batı Kırım’da hava savunma sisteminin etkinleştirildiğini söyledi ve ekledi:

Alıntı Metni

Bu ay savaşta yeni bir gelişme olan Kırım’a yönelik saldırı korkusu, yarımadadan kaçan turistler arasında hissediliyor. Dünkü saldırı, işgal altındaki yarımadanın derinliklerinde Ukrayna kuvvetleri tarafından yapıldığına inanılan bir dizi gizemli patlamanın sonuncusu oldu.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir