KYK Borcu Olanlar Bu Habere Dikkat! KYK Borçları İçin 2 Formül Masaya Yatırıldı

Maliye Bakanlığı ve kredi kuruluşlarının çalışmalarına bağlı olarak anaparaya uygulanan faiz iptal edilecek veya belirli bir oranda azaltılacaktır. Nihai karar kabine toplantısında verilecek.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun haberine göre; bunlardan ilkini KYK burslarında anapara üzerine eklenen faiz üzerinden yapılacak bir indirim oluşturuyor. KYK burslarında da “anapara üzerinden alınacak faiz oranına bir sınır belirlenmesi” öngörülüyor. 

Bir diğer formülün ise “sıfır faiz” olduğu ileri sürülüyor. Buna göre yapılan çalışmayla öğrencilerden yalnızca anapara talep edilecek. “Öğrencilerin artan enflasyondan etkilenmemesi ve mağdur olmamaları için böyle bir düzenlemenin gelebileceği” belirtiliyor. İktidarın, KYK borçlarında “anaparadan taviz vermeyeceğinin” de altı çiziliyor.  Türkiye’de bugün 5.5 milyon öğrencinin KYK borcunun olduğu ve borcu bulunan bu öğrencilerin 400 bininin ise icralık olduğuna işaret edilirken, iktidarın icralık olan öğrencilere yönelik de “yapılandırmaya gidebileceği, af çıkabileceği” değerlendiriliyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.