Bu Tarihten Önce SSK Girişi Olanlar Dikkat! 4A, 4B, ve 4C Sigortalı Olan Herkesi İlgilendiriyor!

Uzun yıllar sigortalı olarak çalışmaya devam eden vatandaşlar emeklilik hayali kurmaya başladılar. Emeklilik tarihi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. SGK’nın sigorta branşında emeklilik hesaplamaları, sigorta başlangıç ​​tarihi, yaşı, prim gibi nedenlere bakılarak yapılır.

9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşlar, 15 yıllık hizmet süresi boyunca 3.600 gün primle emekli olabilirler. Bu durumda emekli olmak isteyen vatandaşların SSK, Bağ Kur veya sandıklara bağlı rastgele sigorta şubelerine kayıt yaptırmaları yeterlidir.

55 YAŞINDA EMEKLİLİK FIRSATI

SGK kapsamında 4a, 4b veya 4c kapsamında sigorta branşlarında kayıtlı çalışanların 3600 gün primle emekli olması sağlanıyor. 1999 ve öncesinde sigorta bölümlerinden birine katılan vatandaşlar, 15 yıllık teminat süresini doldurmaları halinde erken emekli olabilirler. Ancak bu yaş koşulları kadın ve erkek sigortalılar arasında da farklılık göstermektedir. Emeklilik yaşı gereksinimleri de teminat başlangıç ​​tarihine göre değişir.

3600 günden emeklilik hayali kuran vatandaşlar, 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri ​​arasında iki temel şartın gerçekleşmesi halinde emekli olabiliyor.

Dolayısıyla taahhüdün şartları yerine getirildiği takdirde emeklilik yaşı kadınlar için 54, erkekler için 55’tir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.