Kraliçe Elizabeth’in olmadığı ilk Noel böyle geçecek! Kimsenin bilmediği 10 detay

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr –Noel, Hristiyanların Hz. İsa’nın 25 Aralık’taki doğumunu kutlandığı bir bayram. Özel günlerde adetlerin yerine getirilmesine ayrıca önem veren İngiliz kraliyet ailesi üyeleri de bu yıl ilk kez Kraliçe II. Elizabeth olmadan bir Noel geçirecek. Kral III. Charles’ın bu bayramı nasıl yöneteceği konuşulduğu gibi ailenin Noel günü ve arifesinde neler yaptıkları ise ayrıca merak edilenler arasında. Kate Middleton’un ilahi dinletilerinden sessiz sinema oyununa işte İngiliz kraliyet ailesinin Noel gelenekleri.

1- NOEL KARTI GÖNDERMEDEN OLMAZ

İngiliz kraliyet ailesi üyelerinin çiftleri her yıl birbirinden farklı konsept ve fotoğraflarla Noel kartları hazırlıyor. Noel kartı hazırlamak ve her yıl 750’ye yakın kişiye bu kartları göndermek için seçilen tarih ise Kraliçe Victoria dönemine kadar uzanıyor. 1800’lü yıllarda mektup göndermenin yaygınlaşmasıyla Kraliçe Victoria Noel kartlarına ayrıca önem göstermiş. O yıllardan beri süregelen bu gelenek hem halktan hem de aileyi yakından tanıyanlar için büyük ilgi uyandırıyor. Bu yıl Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu Prens Charles, Kral olarak ilk Noel kartını gönderecek.

2- SARAY PERSONELLERİ UNUTULMUYOR

Kraliyet ailesi elbette çalışanlarını da Noel’de unutmuyor. En yaygın Noel gelenekleri arasında saray çalışanlarına verilen hediyeler var. Yüzlerce personelin krallığın hizmetinde olduğu düşünüldüğünde bunu jetonlu bir sisteme çevirdikleri bilgisiyle karşılaşılıyor. Çalışanların hediyeleri şu şekilde takdim ediliyormuş:

Alıntı Metni

3- KRALİÇE ALIŞVERİŞİNİ HARRODS’TA YAPARDI

İngiliz Kraliyet ailesinin vazgeçilmez geleneklerinden biri de şüphesiz Noel alışverişi. Geçtiğimiz eylül ayında, 96 yaşındayken hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth bu yıl yaşasaydı her Noel’de yaptığı gibi Londra’nın en ihtişamlı alışveriş mekanlarından biri olan Harrods’a gidecek ve ailesinin her bir üyesi için Noel alışverişini yapacaktı. Kraliçe II. Elizabeth’le gelenekselleşen bu alışveriş geleneğini kimin devam ettireceği henüz bilinmiyor.

4- KATE MIDDLETON İLAHİ SÖYLEYECEK

Bir diğer gelenek ise Galler Prensesi Kate Middleton ile ilgili. Kayınpederinin Kral olmasıyla ‘Galler Prensesi’ unvanını alan Kate Middleton Noel kutlamalarında Westminster Abbey’de piyano çalacak ve bazı ilahiler seslendirecek. Bu etkinlik ilk kez geçen yıl düzenlenmişti.

5- NOEL SABAHI KİLİSE RİTÜELİ

Noel akşamı gibi sabahının da bol etkinlikle dolu olduğu biliniyor. Kraliyet kurallarına göre tüm aile üyelerinin Noel sabahı St. Mary Magdalene Kilisesi’ne ibadet için gitmesi gerekiyor. Kraliçe II. Elizabeth bu geleneği yıllarca bozmamış, üstelik arabayla gidilmesi gereken bir mesafeyi her sefereinde yürüyerek gitmeyi tercih etmişti. Bu yıl Kral III. Charles’ın kiliseye nasıl gidileceği ise merak ediliyor. Annesi gibi yürümeyi mi tercih edecek yoksa diğer aile üyeleriyle birlikte arabayla mı gidecek?

6- VAZGEÇİLMEYEN OYUN: SESSİZ SİNEMA

Geleneklerle dolu bir Noel gecesinin olmazsa olmazı ise ‘Charades (Sessiz Sinema)’ olarak görülüyor. Her Noel akşamı hükümdarın dinlenmek için odasına çekildiği vakitlerde ailenin genç üyeleri gruplara ayrılıp sessiz sinema oynuyor. Kraliçe’nin bazı zamanlar bu oyuna dahil olduğu da söylenenler arasında.

7- İKİ AĞACI BİRLİKTE SÜSLÜYORLAR

Eski kraliyet şefi Darren McGrady’ye göre, her yıl Noel’de kraliyet ailesinin yemek odasında yaklaşık 30 yaşında olan büyük bir Noel ağacı ve bir de yapay bir yılbaşı ağacı oluyor.

Alıntı Metni

8- İKİNDİ ÇAYINDA HEDİYELEŞİLİYOR

Gelelim hediye faslına… Kraliyet ailesinde hediyeler Noel günü yerine Noel’den bir gün önce ikindi çayı vaktinde veriliyor. Hediye konusundaki en büyük detay ise hiçbir aile üyesi birbirine pahalı ve gösterişli hediyeler almıyor, aksine birbirlerini güldürmek için şaka içerikli hediyeler seçiyorlar.

9- FUTBOL MAÇI DETAYI

Her ne kadar bu gelenek son yıllarda yerine getirilmiyor olsa da bir zamanlar Prens Harry ve Prens William’ın Noel’den bir gün önce saray çalışanlarıyla birlikte futbol maçı yaptığı yıllarca Noel’de yerine getirilen gelenekler arasındaydı. Oldukça keyifli geçtiği söylenen bu maçlarda iki kardeş farklı takımlara ayrılıyor ve kıran kırana bir mücadele veriyordu. Prens Harry ve eşi Meghan Markle, kraliyet ailesindeki resmi görevlerinden ayrılınca bu gelenek de resmi olarak son bulmuş oldu.

10- KRALİÇE’NİN NOEL MESAJI

Her yıl 25 Aralık günü saat 15.00’te ülkenin televizyon kanallarında yayınlanan Kraliçe’nin mesajı Noel’den birkaç gün önce Beyaz Salon’da veya Buckingham Sarayı’ndaki diğer büyük odalardan birinde kayıt edilirdi. Kraliçe’nin ölümünün ardından tahta gelen Kral III. Charles bu yıl ilk kez ulusa konuşma yapacak.

PaYLaŞşşş