Komplo teorileriyle beslendi ve büyüdü

Yakın zamana kadar ciddiye alınmayan ve zararsız olduğu düşünülen aşırı sağcı bu grubun, özellikle Kovid-19 pandemisi döneminde yayılan komplo teorileriyle beslendiği, bu dönemde ciddi büyüdüğü ifade ediliyor. New York Times’ın değerlendirmesine göre, koronavirüs ve aşılar konusundaki komplo teorileriyle güçlenen Reichbürger’in ciddi bir terör tehdidi haline geldiği anlaşıldı. Alman devleti verilerine göre, grubun üye sayısı ilk pandemi kapanmasından bu yana 2 binden yaklaşık 21 bine yükseldi.

Grubun üyelerinde ciddi miktarda silaholduğu ifade edilirken, baskın yapılan 50 ila 150 arasında dairede “Silahlar, elektroşok cihazlar, gece görüş gözlükleri, arbaletler, bıçaklar, çatışma kaskları ve hatta kılıçlar” bulunduğubelirtiliyor.Grup, mevcut Alman devletini tanımıyor ve bunu 2.Dünya Savaşı sonrası müttefik ülkelercekurulmuş bir “yapı” olduğuna inanıyor. Grubun “düşman” olarak nitelediği siyasetçi ve gazetecilerden oluşan bir listesi olduğu da açıklanmıştı.

Öte yandan ünlü futbolcu David Alaba’nın kız arkadaşı Shalimar’ın babası Frank Heppner’in, Almanya’da darbe planladıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında olduğu iddia edildi.

Scholz’dan AfD çıkışı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede darbe planları yapmakla suçlanan kişilerin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ile bağlantısının dikkat çekici ve önemli olduğunu söyledi. Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil de konuyla ilgili olarak Alman medyasına yaptığı açıklamada, aşırı sağcı AfD partisinin cezalandırılmasını talep etti. Berlin’de konuşan Scholz, bu darbe planının ortaya çıkarılması ve engellenmesi konusunda ise ilgili makamları tebrik etti ve Almanya’nın savunulabilir bir demokrasiye sahip olduğunu belirtti.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir