Kız öğrencilere üniversite yasağı! Taliban skandal kararı böyle savundu

Afganistan’da Taliban yönetimi, dünyadan gelen tepkilere aldırmayarak, kadınlara ve kızlara üniversite kapılarını kapatan yasağı savundu. Afgan kamu yayıncısı RTA’ya konuşan Taliban’ın “Yükseköğrenim Bakan Vekili” Nida Muhammed Nedim, üniversitelerde kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınmasına, aralarında örtünme, bir erkek akrabayla seyahat gibi unsurların da bulunduğu İslami kurallara uymamalarını gerekçe gösterdi.

Nedim, “Maalesef yönetime gelmemizin üzerinden 14 ay geçmesine rağmen, Yükseköğrenim Bakanlığı’nın şartlarına uymadılar… Kızlara evden düzgün bir şekilde tesettürlü olarak gelmelerini söyledik ancak onlar öyle yapmadı ve düğüne gidiyormuş gibi giyindiler” ifadelerini kullandı.

‘ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ!’

Bazı eğitim alanlarının kadınlar için uygun olmadığını da savunan Nedim, “Kızların tarım ve mühendisliğin yanı sıra diğer bazı alanlarda eğitim alması kız öğrencilerin onuruna, töreye ve aynı zamanda Afgan kültürüne uygun değil. Kızlar eğitim almalı, ama İslam ve töreye aykırı şekilde değil” dedi. Nedim, aynı zamanda sadece kız öğrencilere eğitim veren medreselerin de kapatıldığını ancak cami içinde bulunanlara dokunulmadığını anımsatarak, “Amacımız kızları eğitimden mahrum bırakmak değildir. Üniversitelerdeki sorunların çözülmesi için çalışmalar devam ediyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

Söz konusu karara gelen uluslararası tepkilere karşı çıkan Nedim, “Afganistan’ın İçişlerine karışmasınlar” diye konuştu. Bu arada dün bir grup Afgan kadının, söz konusu yasağı protesto etmek amacıyla başkent Kabil’de gösteri yaptıkları gözlendi. Kabil Üniversitesi önünde toplanan kadın eylemciler, “Kadınları üniversitelerden attılar. İnsanlara saygı gösterin… Haklar herkes içindir, bir kişi için değil!” sloganları attı. Bununla birlikte erkek öğrencilerin de, yasağı protesto için bazı sınıflarda dersten çıktıkları öne sürüldü.

BLİNKEN SERT ÇIKTI

Öte yandan Afganistan’ın kararına yönelik tepkiler de gelmeye devam ediyor. Bir dönem kadınlara yönelik kısıtlamalarıyla dikkat çeken ve bazı yasakları kaldırmaya başlayan Suudi Arabistan, Afganistan’a, bu yanlıştan dönmesi çağrısı yaparken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban’ın bu kararın sonuçlarına katlanması gerektiğini kaydetti.

Afgan kadınlar okul kapısında ağladı

Dışişleri Bakanı Blinken, yılın son basın toplantısında bu kararı değerlendirdi ve Taliban’ın Afganistan’da kadınların üniversiteye gitmelerini yasaklayarak, onları “fırsatların olmadığı karanlık bir geleceğe” mahkum etmeye çalıştığını söyledi. Taliban yönetiminin, bu yasağı geri almaması halinde dünyanın geri kalanıyla ilişkileri geliştirme çabalarında başarısız olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanı, bunun bir bedeli olacağı uyarısında bulundu.

ABD’nin BM Maslahatgüzarı Robert Wood da, önceki gün, “Taliban tüm Afganlar’ın haklarına, özellikle de kadın ve kız çocuklarının haklarına ve temel özgürlüklerine saygı göstermedikçe uluslararası toplumun meşru bir üyesi olmayı bekleyemez” demiş ve “kararın kabul edilemez olduğunu”söylemişti.

Afganistan’da kız öğrencilere üniversite yasağına İbrahim Kalın’dan sert tepki
PaYLaŞşşş