Silahlar Kuzey Kore’den mi?

Kirby, “Wagner, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını desteklemek için dünya çapında silah tedarikçileri arıyor. Geçtiğimiz ay Kuzey Kore, Wagner tarafından kullanılması için Rusya’ya piyade roketleri ve füzeleri teslim etti” ifadelerini kullandı. “Kuzey Kore’nin askeri teçhizatın parasını ödeyen Wagner’e ilk silah teslimatını tamamladığını doğrulayabiliriz” diyen Kirby, Wagner’in Ukrayna’da her ay 100 milyon dolardan fazla para harcadığını belirtti. Kirby, “Wagner’e teslim edilen malzeme miktarının Ukrayna’daki savaş dinamiklerini değiştirmeyeceğini değerlendiriyoruz. Ancak Kuzey Kore’nin daha fazla askeri teçhizat tedarik etmeyi planladığı konusunda kesinlikle endişeliyiz” diye konuştu.

PYONGYANG REDDETTİ

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iddia edilen silah ticareti yalanlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen, Wagner’in başında bulunan Rus iş adamı Yevgeny Prigozhin de Kirby’in iddiasını “dedikodu ve spekülasyon” olarak nitelendirdi. Prigozhin, Kirby’nin varsayımlara dayalı açıklamalar yapma alışkanlığı olduğunu ifade ederek, “Kuzey Kore’nin uzun süredir Rusya’ya herhangi bir silah tedarik etmediğini herkes biliyor. Bu yönde çaba bile gösterilmedi. Bu nedenle Kuzey Kore’den silah temini, dedikodu ve spekülasyondan başka bir şey değildir” dedi.

Öte yandan İngiltere hükümeti, Ukrayna’da Wagner’e bağlı paralı askerlerin sayısının binden 20 bine yükselttiğini söyledi. BBC’ye konuşan İngiliz hükümet yetkilileri, Ukrayna’da Rusya için savaşan Wagner Grubu bünyesindeki paralı askerlerinin sayısının son sekiz ayda binden 20 bine çıktığını vurguladı. Yetkililere göre bu artış, Ukrayna’da işgal sonrası varlığını güçlendirmek isteyen Rusya’nın paralı askerlere bağımlılığının arttığını gösteriyor.

ZELENSKİY: İYİ SONUÇLARLA DÖNÜYORUZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD ziyareti sonrası Polonya’da mevkidaşı Andrzej Duda ile bir araya geldi. Gelecek yıla yönelik stratejik planların görüşüldüğü görüşme sonrası günlük ulusa sesleniş konuşmasını burada yapan Zelenskiy, “Washington’dan iyi sonuçlarla dönüyoruz” dedi. Zelenskiy, Patriot savunma füze sistemi meselesinin halledildiğini, finansal destek sağlandığını ve başka anlaşmalar da yapıldığını belirtti. Ayrıca Zelenskiy, ABD Kongresi’ne, her iki meclis ve partiye de minnettar olduğunu ifade etti.

‘SONSUZA DEK SABRETMEYECEĞİZ!’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin, İran’ın Rusya’ya silahlı insansız hava aracı (SİHA) sattığı iddialarına Tahran’dan sert yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “Zelenskiy, İran’ın bu asılsız iddialarla ilgili stratejik açıdan sonsuza dek sabretmeyeceğini bilse iyi olur” dedi. Kenani, Tahran yönetiminin Kremlin’e SİHA tedarik ettiği iddialarına defalarca yanıt verdiğini, Ukrayna savaşında kullanılması için Rusya veya başka bir ülkeye silah satmadıklarını vurguladı. Zelenskiy, ABD Kongresi’ndeki konuşmasında, “Rusya’nın savaşta izlediği soykırım politikasında İran’la müttefik olduğunu” ileri sürmüştü.

PaYLaŞşşş