Kennedy suikastında katille ilgili çarpıcı iddia!

CIA’in, Lee Harvey Oswald’ın 1963’te, John F. Kennedy suikastından üç ay önce gizli bir istihbarat operasyonuna dahil olduğuna dair kanıtları sakladığı, bir yazar ve araştırmacı tarafından iddia edildi.

Tanınmış JFK uzmanı Jefferson Morley, ABD’nin geniş çaplı istila bahanesi olarak kullanabileceği şiddet eylemi için Küba lideri Fidel Castro’yu suçlamayı amaçlayan operasyonun, başkanlık suikastının kabul edilen tarihini temelden değiştireceğini söyledi.

Araştırmacı bu iddiasını, ekimde CIA ve FBI’ın Kennedy suikastına ilişkin ellerinde bulunan tüm gizli bilgileri açıklamaya zorlanması amacıyla dava açan Mary Ferrell Vakfı için pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında dile getirdi.

Morley, “Bu olağanüstü derecede ciddi bir iddia ve resmi anlatı üzerinde derin etkileri var” dedi.

“CIA tek tetikçi hakkında bugün bile itiraf ettiğinden çok daha fazlasını biliyordu.”

JFK suikastı uzmanları onlarca yıldır ABD yönetiminin, ABD Başkanı’nı öldürme komplosuna karıştığına dair kanıtları ortaya çıkarmaya çalışıyor.

CIA, 1964 Warren Komisyonu’yla başlayıp yıllar süren Kongre’deki ve bağımsız soruşturmalar boyunca suikastla hiçbir ilgisi olmadığını savundu. İnkarları, Kennedy’nin ölümünü çevreleyen komplo teorilerini bastırmakta çok az etkili oldu.

Bir deniz piyadesi olan Oswald, 1963’te Castro’nun destekçisi olarak ABD’ye dönmeden önce Sovyetler Birliği’ne iltica etmişti.

Eski bir Washington Post muhabiri ve istihbarat camiası üzerine çok sayıda kitabın yazarı olan Morley, basın toplantısında Oswald’ın 1963 yazında Küba liderinin ABD’li destekçilerini zayıflatmaya yönelik operasyonlara gizlice dahil olduğunu söyledi.

Bu iddiasını, Küba yanlısı gruplara sızan ve dosyaları halen gizli tutulan CIA istihbarat görevlisi müteveffa George Joannides’in dosyalarına dayandırdı. Delillerin, dönemin CIA direktörü John McCone’un Warren Komisyonu’na, teşkilatın Oswald hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı yalanını söylediğini kanıtladığını ifade etti.

Morley, “CIA’in sakladığı şey, her zaman sakladığı şey, Lee Harvey Oswald’la ilgili kaynakları ve yöntemleri” dedi.

“Lee Harvey Oswald’ın dahil olduğu bir CIA operasyonunun apaçık kanıtlarından bahsediyoruz.”

Medya brifingi, FBI ve CIA’in, geçen yıl ABD Başkanı Joe Biden tarafından belirlenen son tarih uyarınca, JFK suikastına ilişkin kalan tüm gizli dosyaları yayımlamasına günler kala düzenlendi.

Geçen yıl suikastla ilgili yaklaşık 1500 belgeyi yayımlayan Ulusal Arşivler’in kalan gizli dosyaları yayımlamak için 15 Aralık’a kadar süresi var.

Mary Ferrell Vakfı, Kennedy’nin Kasım 1963’te Dallas’ta öldürülmesine ilişkin tam şeffaflığı savunan ve kâr amacı gütmeyen bir tarih grubu.

Oswald, suikasttan günler sonra Jack Ruby tarafından öldürülmüştü.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir