Elon Musk’ın Twitter’ında kaos bitmiyor: Şirketin yarısını kovup kuzenlerini işe aldı!

Dünyanın en zengin adamı Elon Musk, Twitter’ı olaylı bir şekilde satın aldığından beri sular bir an bile durulmadı ve teknoloji devi gündemden düşmedi. Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk, geçen ay şirket çalışanlarının neredeyse yarısını işten çıkardı. Musk, işten çıkarmaları savunarak şirketin günde 4 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Sosyal medyada yönetici pozisyonunda bir Twitter çalışanının, ofise serdiği uyku tulumunda uyurken çekilmiş fotoğrafının yayılması ise skandalın fitilini ateşledi. Ancak Musk’ın Twitter’ındaki değişimler bununla da sınırlı kalmadı.

Pazartesi günü ofise giden Twitter çalışanları, binanın bazı bölümlerinin yatak odasına dönüştürüldüğünü gördü. Odalarda yatak, sandalye, halı, perde ve konferans odasına bağlı monitörlerin yer alıyordu. Kaç odanın bu şekilde tasarlandığı bilinmezken, kimliğini açıklamayan bir Twitter çalışanı her katta 4 ila 8 yatak odası olduğunu savundu. Twitter CEO’su Musk ise sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “yorgun çalışanlara yatacak yer sağladığını” belirterek, Demokrat San Francisco Belediye Başkanı London Breed’i şirkete saldırmakla suçladı.

“KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİL”

Musk’ın, Twitter’ın ana ofisine yatak odaları yaptırması üzerine inceleme başlatıldı. San Francisco Belediyesi’nden yetkililer, Twitter’la iletişime geçtiklerini ve binada detaylı inceleme yapılacağını duyurdu. Belediye sözcülerinden Patrick Hannan, incelemeye ilişkin şunları söyledi:

Alıntı Metni

KOVULMASININ SEBEBİNİ BÖYLE AÇIKLADI

Tartışmalı bir satın alma sürecinin ardından Twitter’ın yeni sahibi olan Musk’ın son icraatlarından biri de şirketin avukatını kovdu. Twitter avukatu James Baker’ı işten çıkaran Musk, aldığı kararı resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu ve şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

Musk, işten çıkarılmadan önce Baker’ın konuyla ilgili bilgisine başvurulduğunu belirterek, avukatın verdiği yanıtların “inandırıcı olmadığını” ifade etti. Twitter’ın eski yönetimi tarafından işe alınmadan önce FBI’ın avukatlığını üstlenen Baker’ın, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’la ilgili haberleri Twitter’da sansürlediği ortaya çıkmıştı.

KUZENLERİNİ İŞE ALDI

Ve işte tüm bu işten çıkarmaların üzerine, Business Insider bombayı patlattı. Insider’ın haberine göre, milyarderin amcasının oğulları olan kuzenleri James ve Andrew Musk, San Francisco merkezli şirketin kadrosuna katıldı.

BİRİ MÜHENDİS, DİĞERİ ‘İŞ BİTİRİCİ’

Basın kuruluşuna konuşan kaynaklar, Andrew Musk’ın yazılım mühendisliği projeleri üzerinde çalıştığını, James Musk’ın ise Tesla CEO’suyla birlikte projeler üzerinde çalışan “iş bitirici bir tip” olduğunu söyledi.

Aylarca anlaşmadan çıkmaya çalışmasına rağmen Musk’ın ekimde Twitter’ı satın almasından bu yana, şirketin 7 bin 500 çalışanının yaklaşık yüzde 70’i ya kovuldu ya da istifa etti. Buna, Musk’ın Twitter’ın yönetimini aldığı ilk gün işten çıkarılan tüm üst düzey yöneticiler de dahil.

Musk, Twitter’a diğer şirketlerinden, Tesla ve The Boring Company’den mühendislerin de aralarında bulunduğu çalışanlar getirmişti.

OFİSLER YATAK ODASINA DÖNÜŞTÜ, ÇALIŞANLAR ORADA UYUYOR

Twitter CEO’sun yeni bir “sert” iş kültürü başlatmasının ardından bazı çalışanlar şimdi şirketin genel merkezindeki yatak odasına dönüştürülen ofis alanında uyuyor.

KQED’ye göre, San Francisco şehri yapı denetim görevlileri şu anda bu durumu araştırıyor. San Francisco Yapı Denetim Departmanı sözcüsü, radyo kanalına yaptığı açıklamada, “Binanın amaçlandığı gibi kullanıldığından emin olmamız gerekiyor” dedi.

Önceki günlerde SEIU Local 87 sendikasının, Musk’ın kendilerini istihdam eden Flagship şirketiyle sözleşmesini yenilemediğini açıklamasının ardından Twitter’ın genel merkezini temizleyen hademeler de greve gitmişti.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir