İsrail-Hamas savaşında son dakika! Yeni çatışma

Hamas’ın İsrail’e yönelik sürpriz saldırısı sonrası Orta Doğu ateş topuna döndü. Ülkenin güneyinde sayısız insanı öldürüp rehin alan Hamas, İsrail ordusunun resmi olarak savaş ilan etmesiyle afalladı. Tel Aviv kısa sürede ülkenin güneyindeki kontrolünü sağladı. İsrail daha sonra Gazze’nin hem suyunu hem de elektrik kaynaklarını kesti. Yetkililer rehinelerin teslim edilene kadar bu durumun süreceğini bildirdi. Hamas’ın üst düzey bir yetkilisi Rusya devlet medyasının Arapça kanalına yaptığı açıklamada saldırıyı nasıl planladıklarını anlattı. İki yıldır hazırlandıklarını kaydeden yetkili, bu süreçte İran’dan destek aldıklarını itiraf etti. İran tarafından ise bu konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Dünya medyası bir süredir İsrail’in kuzeyindeki Hizbullah kuvvetlerinin İran tarafından desteklendiğini ve İsrail’e saldıracağını öne sürüyor, ancak İran bu iddiaları yalanladı.

Dün CNN International’e konuşan bir ABD’li senatör ise Hamas saldırısının arkasında yine İran’ın olduğunu söylemişti. Söz konusu senatör İran’a canlı yayında İran’a yönelik ‘Biz doğrudan işin içindeyiz. Bu gece 14 Amerikalı öldü, ailelerinden özür dilerim. Çok açık söylüyorum. Hamas rehineleri öldürür, kuzeyden de Hizbullah saldırırsa İsrail içinde iki cephe olur. Ben olsam ne mi yapardım? İran’ın petrol altyapısını bombalardım’ ifadelerini kullandı.

‘İRAN İÇİN BİR FIRSAT’

ABD merkezli Politico’da gün içerisinde yer alan haberde ise İran ve onu destekleyen grupların Orta Doğu’daki ABD kuvvetlerine saldırabileceği kaydedildi.
Savunma Bakanlığı yetkilileri, özellikle Irak ve Suriye’deki İran destekli grupların geçmişte yaptıkları gibi ABD veya ABD müttefiklerine saldırıya geçebileceğini aktardı. İsminin gizli tutulması şartıyla Politico’ya konuşan bir yetkili, ‘İran için bu bir fırsat’ dedi.

İSİM VERMEDEN İRAN’A ATIF YAPTI

Suriye ve Irak’ta DEAŞ’a karşı yürütülen Amerikan askeri operasyonunun sözcüsü Binbaşı Geoffrey Carmichael, Ortadoğu’daki ABD askerlerinin bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle ne yapmaya çalıştıklarının farkında olduklarını bildirdi.
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran’ın adını vermese de Çarşamba günü Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında dış aktörleri Orta Doğu’daki çatışmaları genişletmemeleri konusunda uyardı ve şöyle dedi: Herhangi bir ülke İsrail’deki acılardan faydalanmaya çalışırsa onlara karşı tek bir kelime söylüyoruz, yapma’

Pentagon yetkilileri, operasyonel güvenliği gerekçe göstererek Irak ve Suriye’deki Amerikan güçlerini korumak için herhangi bir ek önlem alınıp alınmadığını söylemeyi reddetti.

PaYLaŞşşş