Herkes nefesini tuttu! Son dakika Dolar 12 TL oluyordu Merkez Bankasından flaş hamle! Kimse bunu bekliyordu!

MERKEZ Bankası’nın son faiz indiriminin ardından dolar 18.10 liranın üzerine çıkarken Eylül ayı için enflasyon beklentileri de yüzde 85’leri aştığı paylaşıldı. Bu durumda iktisatçı Mahfi Eğilmez bir açıklama yaparak Türkiye ekonomisi stagflasyona gittiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Merkez Bankası faize hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25’lerde kur da 12 TL gibi bir yerlerde dengelenmiş olacaktı”

CARİ AÇIK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Konu ile ilgili olarak Merkez Bankası’nın son faiz indirimi ile birlikte yıl sonunda, ekonominin yüksek enflasyon ve durgunlukla stagflasyona sürükleneceğini uyarısı yapıldı. Türkiye’nin ekonomi dışında, mülteci sorunundan dış politikaya kadar tüm alanlarda risk envanterini yükselttiğine dikkat çeken ekonomistler, ne pahasına olursa olsun cari açık sorunun çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Büyüme yüzde 7’lerde görünüyor ama belli ki üçüncü çeyrekte yavaşladığını büyük ölçüde böyle giderse ki, bu faiz indirimine böyle bakmak lazım, dördüncü çeyrekte veya önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Türkiye stagflasyona doğru gideceğini belirten Mahfi Eğilmez açıklamalarının devamında eğer yeniden kredi canlanması olup da yeni bir atılım olmaza oraya doğru gidildiğini aktardı.

DOLAR 12 TL OLUYORDU

Merkez Bankası’nın faiz indirimine başladığı dönemde enflasyonun yüzde 19’lar seviyesinde olduğunu belirten Eğilmez şöyle devam etti:

“TCMB hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25’lerde kur da 12 TL gibi bir yerlerde dengelenmiş olacaktı”

Eğilmez, bu dönemden çıkışın anahtarının beklentilerdeki iyileşme olduğunu belirterek, “Şu anda değerleme hesabına baktığınızda TCMB 250 milyar TL zarar ediyor. KKM ile adına faiz demek için her yönüyle yanlış bir politikanın içine girdik” dedi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir