Hasar Tespit Sorgulama ekranı e-Devlet: Deprem hasar sorgulama nasıl, nereden yapılır? Hasar tespit başvurusu!

Hasar Tespit Sorgulama ekranı e-Devlet: Deprem hasar sorgulama nasıl, nereden yapılır? Hasar tespit başvurusu! – Günün Haberleri

Hasar Tespit Sorgulama ekranı e-Devlet: Deprem hasar sorgulama nasıl, nereden yapılır? Hasar tespit başvurusu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, AFAD Gaziantep Müdürlüğündeki Deprem Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum konuyla ilgili olarak; “Hasarsız ve az hasarlı durumdaki evlere girilebileceğini; orta hasar, ağır ve acil yıkılacak evlere ise kesinlikle girilemeyeceğini bu adreslerden öğrenebilirler.” ifadelerini kullandı. Bu açıklama sonrasında hasar durumuyla ilgili bilgiler vatandaşların gündeminde yer aldı.

e-DEVLET HASAR TESPİT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar adres ve TC kimlik numaralarını girerek, e-Devlet üzerinden ya da hasartespit.csb.gov.tr adresinden evlerinin hasar durumlarını görebilirler. Hasar tespit sitesinin devrede olduğunu söyleyen Kurum, ”Vatandaşlarımız adres ve T.C. kimlik numaralarını girerek, e-Devlet üzerinden ya da hasartespit.csb.gov.tr adresinden evlerinin hasar durumlarını görebilirler” dedi.

HASARTESPİT.CSB.GOV.TR HASAR SORGULAMA EKRANI

e-DEVLET HASAR TESPİT SORGULAMA EKRANI


HASAR TESPİT NEDİR?

Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir.

HASAR TESPİTİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na resmi başvurular yapılırken, sigortası olanların zararlarının tazmini için ise Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) başvurmaları gerekiyor.

Karot testi nedir, nasıl yapılır? Karot testi binaya zarar verir mi? Bina dayanıklılık testinde C20 ne anlama geliyor?

HASAR TESPİT TANIMLARI

Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir.

HASARSIZ BİNALAR

Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binadır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

AZ HASARLI BİNALAR

Deprem nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

 ORTA HASARLI BİNALAR

Deprem nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez. “Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden (yapı onarılmadan) yada güçlendirilmeden yapı kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.
 
AĞIR HASARLI BİNALAR

Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. “Ağır” hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri (dayanım ve ekonomik açısından) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

ACİL YIKILACAK BİNALAR

Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası! Deprem fay hatları nereden geçiyor? Türkiye Fay Hattı Haritası ve Deprem Bölgeleri!


Deprem enkazından kaç kişi sağ çıkarıldı? Enkazdan en son çıkanların isimleri! Deprem Haberleri 10 Şubat 2023


PaYLaŞşşş