HABERLER: Yaptığı değişimle adından söz ettiren sosyal medya fenomeni yaşadıklarını bu sözlerle anlattı

Sosyal medya fenomeni olan Alicia, bundan tam 15 yıl önce 21 yaşındayken ilk bebeğine hamile kaldığında diş ağrıları yaşadı ancak bu konuyla ilgili çok endişeli değildi. Gayet sağlıklı bir hamilelik süreci geçireceğini ve ağrılarının dineceğini düşünüyordu. İlk önce hamileliği esnasında ön iki dişi kırıldı, sonrasında da art arda dişlerinde bazı değişimler meydana geldi.Şimdi 36 yaşında olan Alicia, 31 yaşına gelmeden önce her biri diş sorunlarını daha da kötüleştiren ve binbir çeşit tedaviye yol açan üç hamilelik daha yaşadı.Ancak ne olduysa ikinci gebeliğinden sonra oldu. Öyle ki genç kadın doğum sonrası bir gün diş hekimini arayarak hayatının sonundaymış gibi hissettiğini gözyaşlarıyla anlattı.

BÜTÜN DİŞLERİNİ KAYBETTİ

Sorunları gitgide büyüyünce 30’lu yaşlarının başında çevresi tarafından da tavsiye edilen iyi bir diş hekimi buldu. İşte yapımı yaklaşık bir yıl süren ve kendini sosyal medyada fenomen yapan takma dişlerini de o zaman yaptırdı. Dişleri için 5 yılda 16 bin 900 dolar harcayan (yaklaşık 314 bin lira) genç kadın, bu süreçten sonra ise YouTube’da “Bebeğim olana kadar hamileliğin vücudumu gerçekten ne kadar etkilediği hakkında hiçbir fikrim yoktu” diyerek yaşadıklarını takipçilerine aktarmaya başladı. TikTok’ta ve Instagram’da ‘princxssglitterhead’ kullanıcı adıyla içerik üreten Alicia, artık sosyal medyada öncesi ve sonrası konseptiyle paylaştığı dişsiz ve makyajsız videolarıyla diğer gençlerin diş sorunlarından utanmamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.Instagram’da yaklaşık 174 bin takipçisi olan Alicia’nın videoları ise kısa süre içinde viral oldu. Bazı takipçileri onu dolandırıcılıkla suçlarken, bazıları da daha acımasız yorumlarda bulundu. Peki Alicia’nın hamilelik sürecinde dişlerini kaybetmesine ne sebep oldu? Genç kadının kendini değiştirmek için yaptığı girişimler gerçekten de ‘dolandırıcılık’ olarak görülebilir mi?

Elleriyle yazdığı vahşet internette satılıyor


‘EN ÖNEMLİSİ AĞIZ HİJYENİNİ SAĞLAMAK’

Diş Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Ceyda Gündoğdu bilinenin aksine gebeliğin ağızda çok fazla değişikliğe yol açmadığına dikkat çekti. Gündoğdu, “Gebeliğin sonucunda sadece bulantı refleksleri artıyor ve hormon durumları değişiyor. Bulantının yol açtığı kusmayla birlikte ise ağızda asidik bir ortam oluşuyor. Eğer hijyen sağlanamazsa bu da diş kayıplarına yol açıyor” ifadelerini kullandı. Asıl büyük sorunun ağız hijyeninin doğru sağlanamaması olduğunu ekleyen Gündoğdu, “Bilinenin aksine ‘çocuk kalsiyumu çekiyor’, ‘dişleri eritiyor’ gibi bilgiler doğru değil” diyerek şu detayları paylaştı:

Alıntı Metni

‘ZORBALIĞA KADAR UZANIYOR’

Alicia dişleriyle ilgili yaşadığı problemleri aktardığı dönüşüm videolarını sosyal medyada paylaştığında buna ilişkin pek çok kötü yorumla da karşı karşıya kaldı. Genç kadındoğal halini paylaşsa bile onu dolandırıcılıkla suçlayan ve görünüşüne hakaret edenler oldu. Maruz kaldığı bu zorbalığın kişiyi depresyona bile itebileceğine dikkat çeken Klinik Psikolog Ayhan Altaş, “Bu konularda özellikle sağlık sorunu yaşayan kişilerde daha hassas ve dikkatli olunmalı. Zaten kişi dışarıdan eksik görülecek şeyleri öz güvenli bir şekilde ortaya koyuyor ve gizlemiyor. Bu cesaret isteyen bir yaklaşım. Bu durumdan aşırı derece rahatsız olan kişiler öncelikle bu konuyu espri amacıyla eleştirseler de daha sonra iş espriden ve şakadan uzaklaşıp zorbalığa kadar uzanabiliyor ifadelerini kullandı.

TikTok’taki bu akım 4 can daha aldı

Hakaret boyutuna ulaşan davranışların altında kişilerin dikkat çekme amacı ve kendilerinde gördükleri bir eksikliği tamamlama ihtiyacı olduğunu söyleyen Klinik Psikolog Altaş buna sebep olan durumları da şu sözlerle özetledi:

Alıntı Metni

‘SAHİP OLAMAYINCA DA ELEŞTİRİYORLAR’

Estetik ve makyajla daha farklı olan birini dolandırıcılıkla suçlama yani kandırılmış hissetme güdüsünün altında bazı kişilerin bu şansa ulaşamaması olduğuna dikkat çeken Altaş, “Bazı kişiler maddi nedenlerden bazı kişiler ise sosyal baskı sebebiyle bunu yapmıyor veya yapamıyor. Yapamayan kişiler kendileri yapamadığı için de buna ulaşamamanın verdiği öfkeyi ulaşan kişilere aktarabiliyor. Kandırılma kısmına gelecek olursak orada insanlar doğal haliyle değil de değiştirilmiş kişiyle karşılaşınca bunu aldatma olarak değerlendirip olumsuz bir duruma maruz kaldığı için tepki gösterebiliyor” diye konuştu.

‘Feride’nin dünyası başına yıkıldı’
‘Teknik direktörlük hayatını bitiririz’
Turan Oğuz’dan ilk yorum
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir