Evde Bakım Maaşı Alan vatandaşlara Müjde! 2022’de Evde Bakım Maaşında Rekor Artış! Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Kaç TL Oldu?

2021 senesinde bin 798 TL olarak ödenen evde bakım maaşları 2022’de ne kadar ödenecek? Ocak 2022 evde bakım parası ne zaman ve kaç TL olarak hesaplara yatırılacak? İşte evde bakım parasına dair son rakamlar…

SGKBülteni sitesinde yer alan habere göre; 2021 senesinde bin 798 TL olarak ödenen evde bakım maaşları 2022’de ne kadar ödenecek? Ocak 2022 evde bakım parası ne zaman ve kaç TL olarak hesaplara yatırılacak? İşte evde bakım parasına dair son rakamlar…

Ocak 2022 döneminde evde bakım parası ödemeleri artacak. Evde bakım parası ödemelerinde zam tutarını kamu personeli maaşları belirleyecek. Memur maaşlarına endeksli olan evde bakım ödemelerinde ise yeni dönem rakamlarına ilişkin ilk tahminler geldi. Uzmanlar kamu personeli maaşlarında yaşanan artışları tahmin ederek evde bakım parası ödemelerini hesaplamaya çalıştılar. Evde bakım parası ödemelerinde Ocak 2022 dönem ödeme tarihleri, hesaplara yatacak tutar hakkında son gelişmeler sizlerle. 

2022 EVDE BAKIM PARASI ÖDEMELERİ NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Engelli fertlerin evde bakımlarının sağlanması için Evde Bakım Yardımı hizmeti verilmekte. 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde geçerli evde bakım yardımı miktarı 1.797 TL olarak belirlenmişti. 6 ay boyunca bu rakam üzerinden ödenen devlet destekleri 2022’de yeni rakamlar üzerinden ödenecek.

Memur maaşlarına yapılacak zamma göre evde bakım parsı artacak. Uzmanlar memur maaşlarında yaşanacak artışa göre; evde bakım parasına yüzde 16.2 oranında zam gelmesi durumunda ödemelerin 1798 TL’den 2089 TL’ye yükseleceğini hesapladılar.

3 Ocak’ta Belli Olacak

Yukarıda yer alan rakamlar kesin oranlar ya da zam tutarları değil. Muhtemel zam oranına hesaplanmış tahmini rakam değeridir. Evde bakım parası ödemelerine ilişkin son rakamlar 3 ocak tarihinde belli olacak. 

OCAK 2022 EVDE BAKIM PARASI ÖDEME TARİHLERİ NE ZAMAN?

Evde bakım parası ödemeleri genelde her ayın ilk haftasından sonra başlar. Ancak Ocak ayında ödemeler gecikebilir. Kurumların bütçe çalışmalarının yoğun olduğu bu dönemde ödemeler 10.Günden 25. Güne kadar devam edebilir.

PaYLaŞşşş