Erdoğan acılı günde madenci yakınlarını yalnız bırakmadı: Emanetlerine sahip çıkacağız

Namık Durukan – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maden faciasının ardından Diyarbakır programını iptal edip Amasra’ya gelerek koordinasyon toplantısına başkanlık edip, yaralıları ziyaret etti, ardından da şehitlerinin cenaze törenlerine katıldı. Büyük acı yaşayan şehit yakınlarını yalnız bırakmayan Erdoğan, “Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak bu devletin ve onun en yüksek temsilcisi olarak bizim boynumuzun borcudur” dedi. Erdoğan, şehit ailelerine ilk etapta ilgili bakanlıklar ve sendikalar tarafından toplam 1 milyon 350 bin lira yardım yapılacağını açıkladı.

Erdooğan, maden sahasında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

FEVKALADE ÜZGÜNÜZ:Grizu patlaması sebebiyle fevkalade milletçe üzgünüz. Patlamada hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Madenden yaralı olarak kurtulan ve halen tedavisi süren işçilerimize Rabbim’den acil şifalar diliyorum.

YERİNDE GÖRDÜK: Devletimiz, madenin -300 ve -350 kotlarında yaşanan patlamanın hemen ardından tüm kurumlarını seferber etmek suretiyle kaza mahallindeki çalışmalara başlamıştır. Bir yandan arama kurtarma faaliyetleri yürütülürken, bir yandan da yaralı işçilerimiz ambulans, helikopter ve uçak ambulanslarla çeşitli illerimizdeki sağlık kuruluşlarımıza nakledilmiştir. TTK’dan AFAD’a ve belediyelere kadar tüm kurumlarımız bir an önce işçilerimize ulaşmak için adeta zamanla yarışmışlardır. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile İçişleri Bakanlığımız, Çalışma Bakanlığımız derhal olay yerine gelerek başlatılmış olan çalışmaların koordinasyonunu yürütmüşlerdir. Biz de sürekli olarak İçişleri Bakanımla irtibat halinde olduk, gece boyunca sürekli telefon görüşmelerimizi sürdürdük ve yapılması gereken adımları atmanın gayretinde olduk. Ayrıca Diyarbakır programımızı iptal ederek, Amasra’ya gelip çalışmaları yerinde görme kararı aldık.

SORUMLULAR ORTAYA ÇIKACAK: Elbette bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara çok yönlü olarak zaten başlanmıştır. Şu andaki önceliğimiz, yeraltındaki işçilerimize ulaşmaktı ve en son 41’inci işçimize ulaştık. Tabi o da rahmetli olmuş..

KADER PLANINA İNANIRIZ: Her konuda olduğu gibi çalışma hayatında da ‘Önce insan’ diyoruz. İnsan hayatının güvende olmadığı hiçbir faaliyet, bizim için muteber değildir. Bu anlayışla maden ocaklarımızda hâlâ önemli sayıda ölümlerin olduğu kazaların yaşanıyor olmasını tabi ki kabul edemeyiz. Artık madenlerimizde hiçbir eksik, hiçbir gereksiz risk görmek istemiyoruz… Bizim mevcut bu tür ocaklarımızın içinde Amasra Kömür İşletmeleri, en ileri imkânlara sahip olan ocak olmasına rağmen… Tabii birileri bununla dalgasını geçebilir ama önemli değil, biz kader planına inanmış insanlarız. Kader planına inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne yarını olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır.

AİLELERE DESTEK: Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak bu devletin ve onun en yüksek temsilcisi olarak bizim boynumuzun borcudur. Rabbimden ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten muhafaza eylemesini niyaz ediyorum. Bu vesileyle özellikle ilk etapta bir karar daha aldık. O da, 500+500 olmak üzere devlet ve ilgili bakanlığımız, bunun yanında sendikamız 200, bunun yanında Çalışma Bakanlığımız 100, Aile Bakanlığımız da 50 bin olmak üzere ilk etapta hemen ailelere bu desteğimizi vermiş olacağız. Ayrıca tabi devlet olarak yapmamız gereken yardım ve desteği de hemen kabine toplantımızda belirleyip, onun da adımını atacağız.

Koordinasyon toplantısına başkanlık etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eşlik etti. Erdoğan, yapılan çalışmalar ve maden sahasındaki son duruma ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den bilgi aldı. AFAD Başkanlığı Mobil Afet Koordinasyon Merkezi’ne geçen Erdoğan, koordinasyon toplantısına başkanlık etti. Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren madenciler için, alandakilerle birlikte Fatiha okudu. Erdoğan daha sonra toprağa verilen maden şehitlerinin cenaze törenlerine katılıp dua ederek yakınlarına taziyelerde bulundu.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir