Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşı 12.500 TL’nin Üzerine Çıkıyor!

Haber Formatında Özgün ve Ara Başlık Kullanarak Yeniden yaz  Emeklilere büyük müjde! Sonunda belli oldu: En düşük emekli maaşı 12.500 TL üstü olacak

Milyonlarca emekli ve memurun gözü, Temmuz ayında belirlenecek olan maaş zam oranlarına çevrildi. 3 Temmuz’da TÜİK, Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Bu kritik gelişme, yeni dönem maaş zamlarını belirleyecek.
3 Temmuz tarihinde, yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Peki, memur ve emeklilere ne kadar zam yapılacak? Tüm gruplara refah payı verilecek mi? Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, Milliyet’e bu konuda önemli bilgiler aktardı.

Emin Yılmaz’ın Açıklamaları

Emin Yılmaz, konuya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “İlk beş aylık enflasyon farkı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için %22,72; memur ve memur emeklileri için ise toplu sözleşmeden kaynaklı olarak %17,38 oranında kesinleşti diyebiliriz. Geriye sadece Haziran ayı enflasyonu kaldı. Enflasyon tahminlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için maaş farkı %25,86; memur ve memur emeklileri için ise %20,39 olarak belirlenebilir.”

Refah Payı Beklentileri

Yılmaz, özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %5 ile %10 arasında bir refah payı verileceğini düşündüğünü belirtti. “Bana göre %5’lik oran daha ağır basmaktadır. Nedeni ise, geride daha 2024 ikinci yarıyılı olacak. Enflasyonun yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş göstermesi bekleniyor. Bu nedenle yapılacak olan refah payı uygulaması, bu dönem için daha düşük tutarda belirlenecektir. Ben %10’luk refah payı ihtimalini düşük buluyorum.”

Memurlara Refah Payı Verilmeyecek mi?

Memurlar için refah payı verileceğini tahmin etmiyorum. Çünkü onlara 2023 yılı Temmuz ayında 8077 TL seyyanen bir ödeme yapıldı ve bu kanun ile kalıcı oldu. Geçmişte yapılan seyyanen artıştan ötürü, bu dönemde memurlara refah payı verilmesini beklemiyorum.

Maaş Eşitleme Formülü

Geçmiş dönemlerde maaşlarda eşitleme formülünü defalarca gördüğümüz için bu politikanın kalıcı olduğuna ve maaşta adaletli davranıp emekliler arasında ayrım yapmadan, aradaki fark olan %5 puanın eşitleyerek verileceğine inanıyorum.

Emekli Maaşlarında Güncelleme Beklentisi

Emekli maaşında en güçlü ihtimalin, taban aylıklara yapılacak güncelleme olacağına inanıyorum. Rakam olarak 12 bin 500 veya 15 bin TL arasında yükseltileceğini düşünüyorum. Kök aylıklara enflasyon farkı uygulandığı için, özellikle 8 bin TL’nin altında kök aylığı olanlara hissedilir bir zam yapılamadığından, kök aylıkların 10 bin TL’nin üzerine revize edileceğini düşünüyorum.

PaYLaŞşşş