Dünyanın konuştuğu olay! ‘Tüfeğiyle Rus uçağını düşürdü’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr –178 günü geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna ordusu, savaşın ilk gününden itibaren sivil halkın da desteğiyle büyük bir direniş gösteriyor. Ukrayna’nın kuzeyinde Belarus sınırına yakın bir noktada bulunan Çernigiv kentinde yaşayan ve emekli bir Ukrayna vatandaşı olan Valeriy Fedoroviç’te savaş başlamasıyla birlikte direnişe katılan sivillerden birisi.Savaşın başından bu yana silahlı direnişe katılan Fedoroviç, geçtiğimiz günlerdeUkrayna Devlet Sınır Hizmeti tarafından yapılan açıklamanın ardından binlerce kişi arasından sıyrılarak direnişin ‘sembollerinden’ oldu. Tam yaşı açıklanmayan yaşlı adamın, sınırların korunması konusunda ‘üst düzey’ çaba gösterdiği belirtilen açıklama ise duyanları şaşkına çevirdi.

‘UÇAK DÜŞÜRDÜ’

Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti’nin dün yaptığı açıklamada, “Savaşın ilk günlerindeÇernigiv’de direnişçilere katılan ve emekli bir vatandaş olan Valery Fedorovych, yoğun Rus bombardımanı sırasında tüfeğiyle düşman hava kuvvetlerine ait bir Su-34 tipi savaş uçağını düşürdü”ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında ise,“Aramızdaki kahramanlardan biri düşmana ait uçağı düşürdü ve devlet sınırlarımızın korunmasına yardım ettiği için madalya ile ödüllendirildi”denildi.

Alıntı Metni

‘TÜFEĞİ ALIP ATEŞ ETTİM’

Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti tarafından yapılan açıklamada Valery Fedorovych’in olaya dair bilgi verdiği bir video da yer aldı. Videoda yıkılmış binalar arasında sırtında tüfekle yürüyen Fedorovych, savaşın ilk aşamasında Rus uçaklarının ciddi şekilde bombaladığıÇernigiv şehrindeki hasarı gösteriyor. Fedorovych, uçağın enkazına ait olduğu düşünülen bir parçayı da işaret ederek olayı anlatmaya devam ediyor.

Kulaklığın peşinde 5 aylık takip! Kavuşmak için 50 bin lira harcadı, tek sebebi varUçağı düşürdüğü ana dair görüntüler olduğunu belirten Fedorovych, “Tüfeğimi aldım ve ateş ettim. Sonrasında uçağın düştüğünü gördüm”dedi. Fedorovych’in uçağı “düşürdüğü” ana ilişkin olduğu iddia edilen video da arka planda birçok kişinin sevinç çığlıkları attığı duyuluyor.

AKILLARA KÖRFEZ SAVAŞI GELDİ

Ukraynalı yetkililerin iddiası akıllara ABD’nin 2003 yılında Irak’a gerçekleştirdiği müdahaleyi getirdi.ABD ordusunun Irak topraklarına girmesinin ardından Iraklı yetkililer, Bağdat’ın 100 kilometre güneyinde bulunan Kerbela bölgesinde yaşayan çiftçilerin tüfekle ABD ordusuna ait AH-64 Apache tipi bir helikopteri düşürdüğünü açıklamıştı.Günlerce dünyanın gündeminden düşmeyen Iraklı çiftçi Minkaş ise savaşın ardından yaptığı açıklamada,‘‘O helikopteri ben düşürmedim. Tarlaya gittiğimde oradaydı. Devlet yetkilileri bu şekilde konuşmamı istedi’’ ifadelerini kullanmıştı.

Bungalov tuzağına düşmemek için 3 yolu açıkladı
44 yıl biriktirdiği tarihi eserler evine sığmadı, müze kurdu
Ümraniyespor maçının ardından Galatasaray’ın yıldızını eleştirdi! ‘Biraz silkelenmeli’
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir