Depremzedeler için mart ve nisan celpleri ertelendi mi? Mart ve nisan celp tarihleri ne zaman?

Depremzedeler için mart ve nisan celpleri ertelendi mi? Mart ve nisan celp tarihleri ne zaman? – Günün Haberleri

Depremzedeler için mart ve nisan celpleri ertelendi mi? Mart ve nisan celp tarihleri ne zaman?

Terhislerle ilgili son dakika açıklaması Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Meydana gelen depremde çok sayıda askerin görev almasının ardından terhislerin durumu gündeme gelmişti. Peki, terhisler durduruldu mu, uzatıldı mı?

CELP TARİHLERİ NE ZAMAN? MART VE NİSAN CELPLERİ ERTELENDİ Mİ?

Milli Savunma Bakanı Akar “Terhislerle ilgili herhangi bir erteleme veya erken terhis yoktur. Mehmetçiğimizin terhisleri planlanan zamanda yapılacaktır. Depremin etkilediği bölgelerde ikamet eden veya ailesi buralarda yaşayan 10 bin 738 askere izin verildi.” dedi. Bu kapsamda terhislerle ilgili herhangi bir erteleme kararı bulunmuyor. Öte yandan deprem bölgesinde ikamet eden veya deprem bölgesi illerinin nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan celpleri mayısa ertelenmişti. Yani terhislerde bir erteleme yok, deprem olan illerin nüfusuna kayıtlı yükümlülerin askere alınmasında erteleme var.

MSB’den yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı;

“06 Şubat 2023 tarihindeki depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri nüfusuna kayıtlı veya bu illerde ikamet eden er ve bedelli askerlik statüsündeki yükümlülerin sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

Er statüsünde 02 Mart 2023 ile 06 Nisan 2023 tarihlerinde sevk edilecek yükümlülerin sevkleri 04 Mayıs 2023 tarihine ertelenmiştir. Ertelemesi yapılan yükümlülerden tabi oldukları celp döneminde silahaltına alınmayı talep edenlerin askere sevkleri yapılacaktır.

Bedelli askerlik hizmeti kapsamında; 2023 yılında silahaltına alınacak yükümlülerin celp ve sevk dönemi değişiklikleri talep etmeleri halinde 2023 yılı içinde olmak kaydıyla yapılacaktır.

Bedelli askerlik hizmeti kapsamında 06 Şubat 2023 – 08 Mayıs 2023 tarihleri arasında birliklerine katılmayan yükümlüler hakkında bakaya işlemi yapılmayacak ve bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmayacaktır.

Son dakika… Bakan Akar açıkladı: Terhisler planlanan zamanda yapılacak


PaYLaŞşşş