Son dakika EYT haberleri... EYT Meclis'te ne zaman oylanacak? EYT çıktı mı, yasalaştı mı?

EYT Meclis’te ne zaman oylanacak? EYT çıktı mı, yasalaştı mı?

EYT Meclis’te ne zaman oylanacak? EYT çıktı mı, yasalaştı mı?

 

Son dakika EYT haberleri... EYT Meclis'te ne zaman oylanacak? EYT çıktı mı, yasalaştı mı?
Son dakika EYT haberleri… EYT Meclis’te ne zaman oylanacak? EYT çıktı mı, yasalaştı mı?

 

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri peş peşe yaşandı. Emekli olabilmek için gün sayan kişilerin bekledikleri haber geldi. İşte EYT haberleri içerisinde yer alan o detaylar…

MECLİS EYT TEKLİFİ İLE AÇILACAK

Milletvekillerin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle çalışmalarına 28 Şubat tarihine kadar ara veren meclis haftaya EYT teklifi ile açılacak.

EYT YASALAŞTI MI, NE ZAMAN YASALAŞACAK?

EYT düzenlemesi beş aşamadan geçerek yasalaşacak.

  • Kanun teklifi metinleri hazırlandı (TAMAMLANDI)
  • Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek (TAMAMLANDI)
  • TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak (MART AYININ İLK HAFTASINDA OYLANABİLİR)
  •  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak
  • Resmi Gazete’de yayımlanacak

Konunun Meclis’te oylanmasının ardından kısa süre içerisinde Erdoğan’ın onayına sunulması ve Resmi Gazete’te yayınlanması beklenecek. Bu nedenle önümüzdeki günlerde gözler Resmi Gazete’de olacak.

 

MECLİS AÇILDIKTAN SONRA OYLANABİLİR

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Turan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT gündemiyle ilgili bugün çalışmalara başladı. Bugün komisyon çalışmalarının bitmesini öngörüyoruz. Nihayetinde tüm gündemin önüne alarak haftaya salı günü Genel Kurul’da görüşmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Ancak 6 Şubat’ta meydana gelen deprem nedeniyle Meclis çalışmalarına ara vermişti. Bu nedenle 28 Şubat’ta yeniden açılmasının ardından önümüzdeki hafta konunun oylanması bekleniyor.

EYT ŞARTLARI NELER?

Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekliliğe hak kazanacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu “3 şeyi düzenliyoruz. 4 maddeden müteşekkil bir teklif. 2’si esasa, 1’i yürürlüğe biri de yürütmeye ilişkin. EYT’ye has yalın, sade ve uygulanabilirliği basit, genel ve kapsamlı şekilde hakları genişletici şekilde bir düzenlemeyi ihtiva ediyor. EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Yaşa takılma engelinin kaldırılması mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan emekli olma hakkına sahip. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda geçerli. Yaş meselesi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ortadan kalacak. 8 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuatla götüren çalışanlar yaş şartı olmadan emekli olacak.

İkinci olarak çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içinde bunun devam etmesi üretimin ihracatın ekonominin büyümesi ve bu konuda sekteye uğranılmaması amacıyla biz bu konuda sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle 5 puan iş yerlerine bu konuda her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlama durumunda olan tüm çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek primi veriliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Hızlı yükseldi, aynı hızda kaybediyor! Adani’nin zararı 66 milyon dolara ulaştı

 

 

 

PaYLaŞşşş