Deprem konutları il ve ilçe konut sayıları: TOKİ deprem konutları nereye, hangi ile kaç tane yapılacak?

Deprem konutları il ve ilçe konut sayıları: TOKİ deprem konutları nereye, hangi ile kaç tane yapılacak? – Son Dakika Flaş Haberler

Deprem konutları il ve ilçe konut sayıları: TOKİ deprem konutları nereye, hangi ile kaç tane yapılacak?

TOKİ’nin deprem bölgelerine yapacağı konutlarla ilgili bilgiler depremzedelerin gündeminde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da deprem bölgesi ile ilgili alınan kararlar kapsamında TOKİ’nin yapacağı 199 bin 739 konutun dağılımını ve özelliklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; Tüm konut alanlarını yeni bir şehir planı çerçevesinde zemin kalitesine, fay hattına olan mesafesine bakarak kendi mimarisine, tarihî ve kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlıyoruz. İhya sürecini bilimsellik, hızlılık ve yapılarımızın güçlülüğü ilkelerine göre yürütüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer açıklamaları;

Hasar tespit, enkaz kaldırma ve yer belirleme işlemleri bittikçe her ilimizde bu konut sayıları artacaktır. Tüm konut alanlarını yeni bir şehir planı çerçevesinde, zemin kalitesine, fay hattına olan mesafesine bakarak, kendi mimarisine, tabi tarihi ve kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlıyoruz. Konutlarımızın hiçbiri zemin artı 3 veya 4 katı geçmeyecek.

Adıyaman, şehrin kuzeyine taşınacak:

DEPREM KONUT SAYILARINI AÇIKLADI

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından başlatılan hasar tespit çalışmalarında sona gelindiğini; Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’da zemin etüt çalışması tamamlanan alanlarda 1797 konutun inşa sürecinin yarın başlayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, il ve ilçelerin deprem konut sayılarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye’de yaptığı değerlendirmelerde konuyla ilgili “Nurdağı’nda 456, İslahiye’de 399, Kilis merkezde 645 ve Adıyaman Kahta’da 287 olmak üzere 1797 konutun inşa süreci hemen yarın başlıyor.” dedi.  Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’da zemin etüt çalışması tamamlanan alanlarda 1797 konutun inşa sürecinin yarın başlayacağını dile getirerek şunları aktardı; “İslahiye’deki 2 bin 220 binadaki 5 bin 175 bağımsız bölümün kullanıma uygun olmadığı anlaşıldı. 2 ay içinde 18 bin 544’ü Gaziantep’te olmak üzere ülkemiz genelinde 200 bin konutun inşasına başlıyoruz. Ayrıca köylerimizde de 70 bin yerel dokuya uygun konut yaparak hak sahiplerine teslim edeceğiz. Şehir merkezlerimizde inşa edeceğimiz 200 bin konuttan jeoloji ve zemin etütleri tamamlanan yerlerdeki ilk sözleşmeleri imzaladık.

DEPREM KONUTLARI NEREYE, HANGİ İLE KAÇ TANE YAPILACAK?

İşte il il Mart ayı içinde yapılacak olan 199 bin 739 konutun listesi:

Kahramanmaraş’ta: 45 bin 67

Malatya’da 44 bin 770

Hatay’da: 40 bin 426

Adıyaman’da: 25 bin 882

Gaziantep’te: 10 bin 544

Osmaniye’de: 9 bin 550

Diyarbakır’da 6 bin

Elazığ’da: 3 bin 750

Adana’da: 2 bin 500

Şanlıurfa’da: 3 bin

Kilis’te: 25

PaYLaŞşşş