Alman bakanlar deprem bölgesinde

Alman bakanlar deprem bölgesinde

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Fraser, depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde incelemelerde bulundu.

Depremlerin ardından dayanışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Baerbock ve Faeser, Berlin’in Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen bölgeler için 50 milyon euroluk bir yardımda daha bulunacağını açıkladı. Bu yardımın 33 milyon eurosunun Türkiye’ye ayrıldığı, kalan 17 milyon euronun ise Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri üzerinden Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere ulaştırılacağı belirtildi. Baerbock, ülkesinin böylece deprem bölgesine toplam 108 milyon euro yardım yapmış olacağını ifade etti.

Depremlerin yarattığı yıkımın anlatılamaz bir boyutta olduğuna dikkat çeken Baerbock, afetin üzerinden iki hafta geçmişken insanların yaşadığı tramvanın hala taze olduğunu ifade etti. Yeşiller partili Bakan, depremzedelerin Almanya’daki yakınlarının yanına gelebilmesi için vize sürecini kolaylaştırma taahhütünü de yineledi. Bakan bu amaçla ilk olarak deprem bölgelerine gidecek bir mobil vize sisteminin hayata geçirileceğini ifade ederek, pasaportunu depremde kaybetmiş olanlara da Türk makamları aracılığıyla yardımcı olunabileceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Nancy Faeser da Türkiye’deki depremzedeler için Almanya’dan organize edilen yardımlardan övgüyle söz etti. Bakan, bunun iki ülke arasındaki derin bağın bir göstergesi olduğunu belirtti.

Baerbock ve Faeser, depremin 2011 yılından bu yana savaşın pençesinde olan Suriye’deki yıkıcı etkilerine de dikkat çekti. Baerbock ulaştırılamayan insani yardımlardan Esad rejimini sorumlu tutarken, Faeser “Suriye’ye de yardım için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

PaYLaŞşşş