Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan boykot çağrısına tepki: Öğretmen misin çapulcu musun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kariyer sınavına ilişkin öğretmenlere yaptığı boykot çağrısını “art niyetli girişim” olarak niteldi. Erdoğan, “Bırakın artık bu boykotu moykotu filan, nedir bunlar? Siz eğitim öğretim mimarı mısınız yoksa sokaklarda, caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız? Bize yavrularımız ile haşır neşir olacak öğretmenler lazım; böyle caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil” dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘20 Bin Öğretmen Atama Töreni’nde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

1 MİLYONU AŞTI: Sizlerin de maarif ordumuza katılmasıyla öğretmenlerimizin sayısını yaklaşık 1 milyon 10 bine çıkarmış bulunuyoruz. Bu sayı göreve geldiğimizde 526 bin civarındaydı. Halihazırda görev yapan öğretmenlerimizin 750 bini bizim dönemimizde atanmıştır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında Türkiye olarak OECD ortalamasını yakaladık.

ADALETSİZLİĞİ GİDERDİK: 28 Şubat sürecinde kılık kıyafetlerinden dolayı sadece üniversite eğitim hakları değil, istihdam hakları da ellerinden alınan kadınlarımıza yönelik adaletsizliği giderdik. Artık hiç bir kamu görevlimiz, inanç değerleriyle, iş hayatı hassasiyetleriyle mesleği arasında bir tercih yapmaya zorlanmıyor.

HİCAP DUYUYORUM: Bizden önceki iktidarlar yıllarca Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden siyaset yaptı. Öğretmenlerimizin bu meşru talepleri maalesef yerine getirilmedi. Yaklaşık 60 yıldır sürüncemede bırakılan bu meseleyi yine biz çözdük. Tabi bütün bu kazanımlar ülkemizde birilerini rahatsız ediyor. Tek umutlarını milletin ve ülkenin başındaki kara bulutların çoğalmasına bağlayanlar, her müspet adım gibi bunu da içlerine sindiremiyorlar. Açıkçası öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimizin hatta topyekûn eğitim sistemimizin faydasına olan böyle bir meseleyi dahi istismar edenleri görmekten ülkemiz adına hicap duyuyorum.

ART NİYETLİ GİRİŞİM: Türkiye’ye dair elle tutulur hiçbir projeleri olmayanların yaptığı boykot çağrısı, öğretmenlerimizi siyasi malzeme olarak kullanmayı amaçlayan tamamen art niyetli bir girişimdir. Bırakın artık bu boykotu moykotu filan, nedir bunlar? Siz eğitim öğretim mimarı mısınız yoksa sokaklarda, caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım; böyle caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil. Eğitimi gündelik siyasete meze yapmak, öğretmenlerimizi kışkırtmak doğru bir yaklaşım değildir. Öğretmenlerimizin bu tür fitne teşebbüslerine prim vermeyeceğini biliyorum.

‘Türkçe seferberliği yakında başlıyor’

Yakında başlatılacak Türkçe seferberliğini takdirle ve memnuniyetle karşılıyorum. Hedefimiz, evlatlarımızın bizi biz yapan değerlerin önemini daha iyi idrak etmesini, kültürümüzü daha iyi öğrenmesini, bu toprakların birikiminin fevkine çok daha iyi varmasını sağlamaktır. İstiyoruz ki evlatlarımız ilim ve irfan geleneğimizle, milli ve manevi değerlerimizle daha fazla hemhal olsun, bağrından çıktıkları toplumun hassasiyetlerini daha iyi kavrasın. İstiyoruz ki çocuklarımız güzel Türkçemizi en iyi, en doğru şekilde kullanma becerisi edinsinler… Bilhassa sosyal medya mecralarından yayılan popüler kültürün zararlı etkilerinden evlatlarımızı korumamız gerektiği anlaşılıyor. Ben öğretmenlerimizden de bunu özellikle rica ediyorum.

PaYLaŞşşş