Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanı’nın açılışını yaptı

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / Ankara –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı topraklarda inşa ettiği ikinci havalimanı olan Zengilan Uluslararası Havalimanına indi. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Zengilan Uluslararası Havalimanının açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ’a geldi. Erdoğan’ı taşıyan TC-TUR uçağı, Karabağ’ın dünyaya açılan 2. kapısı olma özelliğini taşıyan ve 26 Nisan 2021’de temeli atılan Zengilan Uluslararası Havalimanına iniş yaptı.

HAVALİMANINA İNEN İLK CUMHURBAŞKANI

Erdoğan, Zengilan Uluslararası Havalimanına inen ilk cumhurbaşkanı olurken, kendisini karşılayan Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte havalimanının açılışını gerçekleştirdi.

“HAYIRLI OLSUN”

Erdoğana açılış töreninde, “Zengilan Havalimanız önce Azerbaycan sonra tüm dünyaya hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Kurdele kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev’e günün anısına havalimanının sembolik anahtarları hediye olarak takdim edildi. İki lider, Zengilan’dan Cebrayıl’a kara yolu ile geçecek. Erdoğan, Aliyev ile Cebrayıl ilini ziyaret edecek ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti dahilinde, Cebrayıl’daki Kumlak Tren İstasyonu ile Azerbaycan-Türkiye Uluslararası Orman Eğitim Merkezi, Akıllı Fidancılık ve Dostluk Orman Kompleksi ile Zengilan’ın Sarılı köyünde bulunan Dost Agropark Zengilan Akıllı Tarım Köyü Projesi’nin ilk etabının açılış törenlerine katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Azerbaycan ziyaretinde TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik edecek.

AÇILIŞI YAPILAN HAVALİMANI 1 MİLYON 750 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK

Uluslararası statüdeki havalimanı Türk firmalarının da katkılarıyla inşa edildi. 3 bin metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde bir piste sahip havalimanı, yılda 1 milyon 750 bin yolcuya hizmet verecek.

Karabağ’da inşa edilen ilk uluslararası havalimanı Fuzuli Havalimanı’nın açılışını da, geçtiğimiz yıl ekim ayında Erdoğan ve Aliyev birlikte gerçekleştirmişti.

New York Times, Erdoğan-Miçotakis krizini yazdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yenilenebilir enerjide Avrupa’da 5. sıraya yükseldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yaz staj ücretleriyle ilgili müjde
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir