Çok konuşulan görüntü tekrar gündemde! Ay’a ilk adım dev bir yalan mı?

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – Bilim insanları uzay ve evren hakkında çalışmalarını son süratle sürdürse de evrenle ilgili açıklanamayan birçok detay mevcut. Uzayla ilgili birçok şeyin gizemini koruyor olması da komplo teorilerine zemin hazırlıyor. Komplo teorilerinden söz edildiğinde ise akla gelen ilk gelenAy’a insan gönderme amacıyla oluşturulmuş bir NASA programı Apollo görevleri oluyor. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlansa da birçok kişi, “Ben aya gittiklerine inanmıyorum” veya “ABD söz konusuysa mutlaka bir hile vardır” diyebiliyor. Öyle ki Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in 20 Temmuz 1969 günü saat 20.18’de Ay’a ayak bastığı çeşitli fotoğraf ve videolarla kanıtlansa da komplo teorisyenleri bu paylaşımlardaki bazı detaylara takılarak bunun gerçekleşmediğini iddia ediyor. Peki uzayla ilgili büyük çalışmaların başlangıcı olan bu dev adım gerçekten de kocaman bir yalan olabilir mi?

KASKTAKİ FİGÜR DİKKAT ÇEKTİ

Apollo 11’in Ay’a inişinin ABD hükümeti tarafından yaratılan bir aldatmaca olduğu görüşü tüm video ve fotoğraflara rağmen hâlâ devam ediyor. Yaklaşık71 milyar lira harcama yapılan Apollo 11 görevi, komplo teorisyenlerine göre gerçekten daha ucuz ve kolay olabilir!Aynı zamanda 1972’de Apollo 17 görevinde çekilen bir videoda astronotların birinin kaskında görülen yansıma da şüphe uyandırdı.

Erken uyarı tartışmasında son noktayı koydu
Alıntı Metni

YouTube’da 2,8 milyondan fazla izlenen videoya yorum yapan birçok kişi ise Youtuber’ın teorisine ikna olmadı. Biri, “Astronotun kaskının eğriliği, balık gözü mercek etkisine neden olur. Sadece Google’a ‘balık gözü lens resimleri’ yazdığınızda ne kadar eğik olduklarını göreceksiniz. Gölgeye baktığınızda, yaşam destek sisteminin kutu şeklindeki şeklini açıkça görebilirsiniz” yazdı. Videoyu izleyen bir başka kişi ise, “Bana göre beyaz, geniş uzay giysisiyle başka bir astronot gibi görünüyor. İki kolunun da hafifçe öne doğru uzandığını görebilirsiniz. Ayrıca gölge, sırtındaki yaşam desteği de dahil olmak üzere uzay giysisinin hantallığını gösteriyor” diye yorum yaptı.

‘Kırmık’ yola çıktı

BAYRAK DALGALANIYOR MU?

Bir diğer kullanıcı ise, “Hep bunun bir aldatmaca olduğunu düşünmüşümdür” diyerek YouTube kullanıcısına destek verdi. Bunun bir aldatmaca olduğunu düşünenlerin sayısı da hatırı sayılır derecede fazla. Bazı komplo teorisyenleri Ay’a dikilen bayrağın rüzgarda dalgalanmasını bunun bir kurmaca olduğuna dair örnek verse de iddialara NASA tarafından şu açıklama getirildi:

Alıntı Metni

Aynı zamanda Ay’a ayak basıldığına inanmayanlar, ABD hükümetinin dünyanın geri kalanını Ay’a götürmek ve uzay yarışını kazanmak için galaksiler arası yolculuğu ürettiğini de iddia ediyor.Ay’la ilgili ortaya atılan son teorilerden biri ise Ay’ın ufkunda beliren garip bir yapıydı. Buna göre bu yapı ayda kurulan bir ev, monolit veya bir üs olmalıydı. Yapılan araştırmalar sonucunda bunun yalnızca bir kaya parçası olduğu tespit edildi. Ancak bu da ikna etmeye yetmedi ve komplo teorisyenleri görünen yapının kaya olduğunu söyleyen Çin hükümetini suçlamaya başladı. Ay’la ilgili iddialar bilim insanları tarafından çürütülse de birçok kişi Ay görevleriyle ilgili çılgın iddialarını sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kurtulan tek kişi oldu
Ece yenge aradı Şafak ağabey ‘15 dakikaya geliyorum’ dedi
Şansal Büyüka’dan çok konuşulacak sözler!
Content Video – Çok konuşulan görüntü tekrar gündemde! Ay’a ilk adım dev bir yalan mı?
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir