‘Cinayet Dosyası’nın yıldızı Angela Lansbury yaşamını yitirdi

90’yı yılların sevilen dizisizi Cinayet Dosyası’nda (Murder, She Wrote) ‘Jessica Fletcher’ karakterini canladıran ünlü oyuncu Angela Lansbury hayatını kaybetti. 80 yıllık oyunculuk kariyerine çok sayıda ödül ve başarı sığdıran oyuncu, 96 yaşında Los Angeles’taki evinde yaşamını yitirdi.

Usta oyuncunun ölüm haberini ailesi “Los Angeles’taki evinde uykusunda huzur içinde öldü” sözleriyle duyurdu. Angela Lansbury, beş gün sonra 97’nci yaşına adım atacaktı.

‘HOLLYWOOD’UN ALTIN ÇAĞI’NIN HAYATTA KALAN TEK YILDIZIYDI

1925 yılında Londra’da dünyaya gelen Angela Landsbury, Hollywood’un Altın Çağı olarak adlandırılan dönemin hayatta kalan tek yıldızıydı. İngiltere’den ABD’ye taşınan Landbury, Feagin Dramatik Sanat Okulu’na girdi. 1942 yılında katıldığı bir partide dikkat çekti. İki yıl sonra, Gaslight adlı yapım için kamera karşısına geçti. Daha sonra yolu Broadway’e oradan da Hollywood’a düştü.

Uzun kariyeri sırasında kendisine hem şöhret hem servet kazandıran yapım ise Cinayet Dosyası oldu. Landsbury, bu dizide canlandırdığı Jessica Fletcher rolüyle TV seyircisinin hafızasına yer etti. Bu diziden kazandığı parayla ABD’nin en zengin kadınları arasına girdi.

‘Hayat Boyu Başarı Ödülü’ Angela Lansbury’nin…

2013’TE OSCAR ALDI

Angela Landsbury, 2002’de BAFTA’dan, 2013’te de Oscar’dan yaşam boyu başarı ödülü kazandı. Üç kez Oscar adayı olan oyuncu, çalışmalarından dolayı Tony Ödülü de kazandı. Landsbury, ayrıca ‘Cinayet Dosyası’ adlı diziyle 12 kez Emmy Ödülü’ne aday gösterilmişti.

PaYLaŞşşş