Brent petrol fiyatları bu haftayı düşüşle kapattı! Benzin ve akaryakıtta rekor indirim yolda!

Brent petrol fiyatları bu haftayı düşüşle kapattı! Benzin ve akaryakıtta rekor indirim yolda!

Brent petrol fiyatları bu haftayı düşüşle kapattı! Benzin ve akaryakıtta rekor indirim yolda!
Brent petrol fiyatları bu haftayı düşüşle kapattı! Benzin ve akaryakıtta rekor indirim yolda!

OPEC+ üyelerinin petrol üretiminde kısıtlama kararı sonrası yükselişe geçen brent petrol fiyatları haftayı yüzde 3,11 düşüşle kapattı. Yaşanan düşüşle birlikte benzin ve motorin fiyatlarına indirim beklentisi oluştu. İşte 15 Ekim itibarıyla güncel benzin ve motorin fiyatları…

OPEC’in petrol üretimini azaltma kararı sonrası uluslararası piyasalarda yükseliş yaşayan brent petrol, haftanın son iş gününü yüzde 3,11 düşüşle kapattı. Yaşanan düşüş ise beraberinde mazot, yani motorin ve benzin fiyatlarında indirim beklentisini beraberinde getirdi. Peki, motorine ve benzine indirim gelecek mi, zam var mı? İşte güncel benzin LPG ve son olarak dün gece yarısı zam gelen motorin fiyatları…

BRENT PETROLDE DALGALI SEYİR!

AA’nın haberine göre; Fiyatlar, zayıf dolar ve ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış nedenleriyle dalgalı bir seyir izliyor.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getirerek fiyatları destekliyor.

Petrol Üreticisi Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ülkelerin de dahil olduğu OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararı da fiyatları desteklemeye devam ediyor.

Ancak, ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden ABD’de talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresine (EIA) göre, ülkedeki ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 9 milyon 900 bin varil artarak 439 milyon 100 bin varile yükseldi. Piyasa beklentisi stokların 7 milyon 54 bin varil artacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 7 milyon 700 bin varil azalışla 408 milyon 700 bin varile geriledi. Söz konusu dönemde ABD’nin benzin stokları da 2 milyon varil artışla 209 milyon 500 bin varil oldu.

MOTORİNE GECE YARISI BİR ZAM DAHA GELDİ!

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 15 Ekim 2022 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 99 zam geldi.

İSTANBUL GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI LİSTESİ 15 EKİM 2022

İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı: 20.63 TL

İstanbul motorin (mazot) litre fiyatı Anadolu Yakası’nda 27,43 TL

İstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası’nda 10,73 TL

İstanbul Avrupa Yakası’nda bir litre benzin fiyatı: 20.62 TL

İstanbul motorin litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 27,43 TL

İstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 10,98 TL

ANKARA BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Ankara’da benzin litre fiyatı 20.77 TL

Ankara’da motorin litre fiyatı 27,55 TL

Ankara’da LPG litre fiyatı 11 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI

İzmir’de benzin litre fiyatı 20.76 TL

İzmir’de motorin litre fiyatı 27,52 TL

İzmir’de LPG litre fiyatı 10,73 TL

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir