BM santrale girecek

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş devam ederken, cephe hattında bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile ilgili endişeler sürüyor.

Uluslararası kamuoyunun yoğun baskısı ve diplomatik temaslar sonunda, Rusya, elinde tuttuğu santrale Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin girmesine izin verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM yetkililerinin Rusya işgali altındaki Ukrayna topraklarında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyaret etmesine ve incelemelerine izin vereceklerini duyurdu. Putin’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmeden sonra yayımlanan Kremlin açıklamasında, “Putin’in BM yetkililerinin bölgeye girebilmesi için gerekli yardımda bulunacağını söylediği” aktarıldı.

Açıklama Ukrayna kanadında da memnuniyetle karşılandı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılacak BM kontrolüyle birlikte, bölgedeki güvenliğin sağlanabileceğini ifade etti. Zelenskiy, bununla birlikte “Eğer Rusya radyasyon ile şantaja devam ederse bu Avrupa ülkeleri için tarihin en trajik yazlarından biri olarak tarihe geçebilir” dedi.

BM’ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi (UAEA) Genel Sekreteri Rafael Grossi de, Putin’in kararından memnun olduklarını ifade etti ve santrale gidecek delegasyona kendisinin liderlik etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Rusya ve Ukrayna mart ayında Rusya tarafından ele geçirilen, ancak halen Ukraynalı teknisyenler tarafından işletilen Avrupa’nın en büyük nükleer santralini bombalamakla birbirlerini suçluyor. Tesisin altı reaktöründen sadece ikisi çalışıyor.

Kırım’da Rus üssüne ‘kamikaze’ saldırı!

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da Ukrayna’nın karşı saldırıları devam ediyor. Ukrayna yönetimi tarafından resmen üstlenilmeyen saldırılar son dönemde ciddi oranda artış gösterirken, uzun menzilli silahların dışında İHA ile saldırılar da gerçekleştiriliyor.

Son olarak Kırım’da Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasına ev sahipliği yapan üs İHA ile saldırıya uğradı. Rusya’nın Sivastopol’daki Karadeniz Filosu karargahına yapılan ‘kamikaze’ saldırının internetten satın alınabilen bir İHA ile yapıldığı iddia ediliyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde, İHA’nın alçak uçuş yaparak üssü vurmayı başardığı görülüyor. Rusya’nın Rostov bölgesinde yer alan rafineriye haziran ayında yapılan saldırının da ‘Skyeye 5000’ isimli bu İHA ile gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Sivastopol kentinin Rusya tarafından atanan yöneticisi Mikhail Razvozhayev, saldırıyı doğrularken, saldırıda asker kaybetmediklerini duyurdu. Kırım’da Rus hava savunma sistemleri aktif hale getirilse de Rusya bu tipte saldırıların önüne geçemiyor. Bununla birlikte Kırım’da yaşanan saldırıların bölgedeki Rus askerinin moralini ciddi oranda düşürdüğü ve Rusya’nın askeri kapasitesini etkilediği ifade ediliyor.

‘Rus tankları’ Kiev’de!

Ukrayna ordusu tarafından ele geçirilen Rus ordusuna ait tanklar başkent Kiev’de sergileniyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde “Ruslar Şubat’ta Kiev’de geçit töreni planlıyordu” ifadesi kullanıldı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir